Author Topic: Berserk  (Read 51935 times)

Brak

• Administrator
  • Anime Legend
  • *
    • View Profile
Re: Berserk
« Reply #7 on: May 02, 2012, 10:24:44 PM »
Φυσικά και θα το ποστάρω και θα σου απαντήσω ακριβώς από κάτω.

Τόσο καιρό που ασχολούμαστε με το fansubbing δεν νομίζω να έχουμε δείξει δείγματα ανταγωνισμού, ίσα ίσα αν δεις στο φόρουμ μας θα δεις ότι γράφουμε καλά λόγια για φιλικές σελίδες που βγάζουν ίδιες σειρές πχ jokerfansubs, tzatziki fansubs. Το fansubbing το κάνουμε γιατί μας αρέσει.
Γι' αυτό και φερθήκατε σκάρτα όταν αρχίζατε πρώτη φορά στους τζατζίκι; Ευχαριστίες στο site τους λέγοντας για τον εξορκιστή και μετά από 1-2 μήνες περίπου release το επόμενο επεισόδιο του OP. Καλά δεν τα λέω; Παρομοίως και στο Berserk αφού είχαν ήδη βγάλει σχεδόν τα μισά επεισόδια στα ελληνικά. Που παρεμπιπτόντως, 720p είναι και την άλλης ομάδας. Ειλικρινά όμως, δεν με ενδιαφέρει η σειρά. Αυτό που με πείραξε, γιατί το έχω δει πολλάκις και όχι μόνο από εσάς, είναι τα διπλά και τριπλά projects. Τώρα θα μου πεις, μπορείς να διαλέξεις από ποια ομάδα θα τα δεις. Εσύ που λες πως κάνεις καλή δουλειά, γιατί δεν τους βοήθησες ή γιατί δεν κάνατε συνεργασία για να βγει καλή η σειρά; Άσε, υπάρχουν πολλά στο τραπέζι. Είναι πολλά τα downloads, Brak, σωστά;

Quote from: Brak on Today at 08:58:31 PM
Το γεγονός όμως ότι κάποιες από τις σειρές αυτές έχουν γίνει από άλλα γκρουπ δεν σημαίνει ότι δεν θα τα κάνουμε κι εμείς.
Το ίδιο να υποθέσω πως ισχύει και για την ομάδα σας, σωστά; Αν δηλαδή βρεθεί κάποια άλλη ομάδα και κάνει ακριβώς τα ίδια με εσάς, την ίδια εποχή σε καλύτερο αποτέλεσμα;

Θεωρείς λάθος την κίνηση πχ των joker να βγάλουν τα πρώτα επεισόδια του One Piece ξανά ενώ τα έχουν κάνει κι άλλοι πριν από αυτούς;
Δεν με ενδιαφέρει μία το OP. Δεν έχω ασχοληθεί, δεν θα ασχοληθώ. Αντίθετα, αν βρεθεί κάποιος να κάνει όπως λες παρακάτω μια σειρά που μου αρέσει με καλύτερο βίντεο, αλλά εννοείτε και με καλύτερη απόδοση, τότε, ναι, θα χαρώ. Αλλά... είναι αυτό το θέμα μας; Άλλο να κάνεις αλλαγή μιας σειράς που είχες σε μέτριο αποτέλεσμα με μία καλύτερη και άλλο να κάνετε και οι δύο, ή και οι 5 την ίδια σειρά την ίδια στιγμή, στην ίδια ανάλυση μόνο και μόνο για τους παρακάτω λόγους που έγραψα.

Ίσως να φάνηκε άσχημο το "ανάλογη αντιμετώπιση" και ίσως να έχεις δίκιο κατά μία έννοια, αλλά εγώ δεν έκανα επίθεση σε κανένα γκρουπ.
Ναι, στον λαιμό μου κάθισε. Έτσι όπως το έγραψες εγώ κατάλαβα πως εννοούσες (και ακόμα το πιστεύω) πως η δουλειά της άλλης ομάδα είναι χάλια και πως θα τη βγάλετε εσείς επειδή είστε πιο μάγκες σε καλύτερο επίπεδο. Σας έχω νέα. Είναι λογικό να βγει κάτι που το βλέπουν 3-4-10 άτομα σε καλύτερο επίπεδο από τον έναν.

Όσον αφορά τον κόσμο που έχει η ομάδα μας μπορείς να μας μετρήσεις, αυτήν τη στιγμή είμαστε 3 άτομα που ασχολούμαστε εντατικά και ένας ακόμη πιο χαλαρά. Αν πιστεύεις πως θα κάτσω να χάνω εγώ και η ομάδα μας τόσες ώρες δουλειάς (μέτρα πόσα επεισόδια βγάζουμε κάθε εβδομάδα) για να κάνω απλά άνιμε που δεν έχουν γίνει από άλλα γκρουπ, απλά για να γεμίσει ο κόσμος την anime list τους γελιέσαι. Από την πρώτη στιγμή που φτιάξαμε το γκρουπ (Ao no Exorcist) ξεκινήσαμε με σειρές που μας αρέσουν και συγκεκριμένα το Ao no το έκαναν δύο γκρουπ τότε. Δεν αποφασίσαμε να κάνουμε μία σειρά που δεν έχει γίνει από άλλους, για να έχουμε περισσότερα downloads.
Οπότε είσαστε εγωκεντρικοί, αυτό δεν μου λες; Δεν με ενδιαφέρει καθόλου πόσα άτομα είστε και πόσα επεισόδια βγάζετε την εβδομάδα επειδή πολύ απλά δεν με ενδιαφέρει καμία σειρά σας για την ώρα. Λάθος... Μία που με ενδιέφερε την είδα από άλλη ομάδα. Μου άρεσε περισσότερο. Επίσης αυτό που λες για τις γνωστές σειρές, σόρρυ ρε φίλε, αλλά υπάρχουν χ^ν σειρές εκεί έξω που ναι μεν δεν είναι γνωστές εδώ, αλλά θα μπορούσαν αν τις έβγαζε μια ομάδα και τη διαφήμιζε. και ναι ξαναλέω πως επειδή έχετε μεγαθήρια σαν σειρές κι έχετε κόσμο, αυτό δεν σας σώζει. Το OP σας έκανε αυτό που είστε. Αν ήσασταν όντως αυτοί που θέλετε να γίνετε θα το κάνατε με μία σειρά μικρότερης απήχησης.

Για να λήξω το θέμα, όσον αφορά τα "αντίπαλα" κατ' εσένα γκρουπ θέλω να ακούσω παραδείγματα. Αν δεις σε όλα μου τα ποστς έχω γράψει τα καλύτερα για τους joker fansubs, για τους taka-greece, για τους tzatziki επίσης. Υπαινιγμούς δεν άφησα ποτέ. Η ομάδα μας θα βγάζει ΠΑΝΤΑ τα anime που παρακολουθεί και μακάρι να είχαμε περισσότερους μεταφραστές να βγάζαμε περισσότερα.

Animeclipse vs anime earth (και ουσιαστικά λόγω της συμπεριφοράς των μελών της στα φόρουμς τόσο καιρό, η AC έγινε το κακό παιδί), awmn vs μερικών άλλων στην αρχή τους, όπου ακόμα και τώρα πολλοί έχουν το κόλλημα της έχθρας και ούτε να ακούν για εκείνους δεν θέλουν, ενώ για εμένα έχουν από τις καλύτερες αποδόσεις με λεξιλόγιο που ξεχωρίζει και αυτό μου αρέσει πολύ), ELS vs earth λόγω του DRRR και του Rainbow (έχω δει και τα δύο και έχουν κάνει αρκετά καλή δουλειά, αν και νομίζω πως η κοπέλα ήταν μόνη της τότε.), GPS vs σχεδόν όλους (awmn, els, bmd, gdts) ειδικά πριν 2 χρόνια περίπου. Όπου πατούσε κι όπου στεκόταν αυτό το παιδί έβριζε συνεχώς και το είχε πιάσει μία μεγαλομανία. Επίσης οι gdts που είχαν και έχουν τέτοιες απόψεις και "ικανότητες" στη μετάφραση που κανείς δεν τους παίρνει στα σοβαρά. Οι ίδιοι έχουν την ίδια άποψη με εσάς για τις σειρές, αλλά και special abilities να κατακρεουργούν την απόδοση.
Με λίγα λόγια, το κλίμα δεν είναι καλό. και ακόμα πιο πικρή αλήθεια, πολύ λίγους έχω δει να βοηθάνε... Άλλοι βοηθάνε με απλούς οδηγούς και άλλοι με γνωριμίες όπως εσείς.

Ειλικρινά έχω βαρεθεί να βλέπω ομάδες που θα μπορούσαν να έχουν μια ιδιαίτερη συμπάθεια και συνεργασία μεταξύ τους να είναι απόμακρες.

Αυτά είχα να γράψω. Με λίγα λόγια πιστεύω πως τέτοιες τακτικές κάνουν να κερδίσεις αλλά και να χάσεις κόσμο.

RoRi

• Co-admin
  • Anime Legend
  • *
  • Respect Forum Rules! (Or get hammered.) 26 didn't.
    • View Profile
« Reply #8 on: May 02, 2012, 10:43:56 PM »
Απ' τη στιγμή που δεν σε ενδιαφέρουν τα release μας, και δεν παρακολουθείς κάτι τι δουλειά έχεις στη σελίδα ακριβώς? Και το πρώτο σου post που έκανες εδώ ήταν για να αποτρέψεις την αρχή κάποιων project αφού τα έκαναν άλλες ομάδες αλλά παρόλα αυτά δεν πρότεινες κανέναν. Ξέρεις τι λέω εγώ οτι πίσω απ' το πληκτρολόγιο ο καθένας το παίζει μαγκία ( όπως λες και εσύ ) και κρίνει την δουλειά των άλλων. Δεν το λήγεις λοιπόν εδώ το θέμα γιατί ότι έχεις πει ως τώρα δεν στέκει και πίστεψε με... Έχασα μισή ώρα απ' τη μετάφραση για να παρακολουθήσω και να καταλάβω αυτό που προσπαθεις να πεις. Δεν λες κάτι. Απλά εκφράζεις μια αντίθετη άποψη ψωρίς να την βασίζεις κάπου ΤΕΛΙΚΩΣ!

psychokinetic

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #9 on: May 02, 2012, 10:49:15 PM »
Είχα δει τα 2 πρώτα του εξορκιστή από εσάς και δεν μου άρεσε. Είδα 2 επεισόδια από το fate και αποφάσισα να το δω από αλλού. Κατέβασα το another για αρχείο, μπας και το δω αργότερα στα ελληνικά.

Το πρώτο ποστ το έκανα για τον ίδιο λόγο που έγραψα όλο αυτό το κατεβατό. Μπας και κάνετε κάποια άλλη σειρά εκτός από εκείνες που γίνονται ήδη.

Θέλεις κι άλλα; Πού δεν τη βασίζω; Εξαρχής λέω πώς και τι. Επίσης, το είχα στείλει σε πμ, νομίζοντας πως θα κρατούσαμε εκεί τη συζήτηση και το brak αποφάσισε να το δημοσιεύσει. Τι άλλο έπρεπε να κάνω δηλαδή;

Edit: επίσης, δεν φταίω εγώ αν δεν φαίνονται τα quote στο κείμενο και δεν καταλαβαίνεις τι έγραψα εγώ και τι ο brak.
« Last Edit: May 02, 2012, 10:52:42 PM by psychokinetic »

thanos_ronin

• Member
  • *
    • View Profile
« Reply #10 on: May 02, 2012, 10:51:30 PM »
Piece παιδιά!!! One Piece για την ακρίβεια! Ξέρω την άποψη σας Brak και συμφωνώ, απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχουν τόσα αμέτρητα καλά anime ακόμα, που δεν έχουν γίνει στα ελληνικά, που είναι πραγματικά κρίμα να γίνονται κάποια 2 ή ακόμα και 3 φορές και κάποια άλλα καθόλου. Μην μου πεις ότι μόνο το Berserk είναι άξιο και όλα τα άλλα σας είναι αδιάφορα όπως είπες γιατί πραγματικά δεν θα το πιστέψω. Δεν νομίζω να θεωρείς ότι όλα τα anime θεωρούνται αδιάφορα εκτός από αυτά που έχουν ήδη γίνει από ελληνικά groups. Βέβαια θα μου πεις και με το δίκιο σου ότι είστε μια ολόκληρη ομάδα και πρέπει να αποφασίσετε από κοινού. Οπότε εδώ σταματάω γιατί όπως προείπα έχεις δίκιο αλλά πρέπει να εκφράζονται και οι απόψεις :)

RoRi

• Co-admin
  • Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #11 on: May 02, 2012, 10:53:44 PM »
πολύ καλά. Η συζήτηση θα λήξει εδώ και αν θες μπορούν να διαγραφούν και τα post. αλλά στο pm λες οτι αν θέλει μπορεί να το δημοσιεύσει. Και ίσως δεν βρίσκω τα επιχειρηματά σου γιατί δεν στηρίζονται κάπου όπως σε αρνητική κριτική που είδες το group μας για κάποιο άλλο. Αυτά είχα να πω. Καληνύχτα.

RoRi

• Co-admin
  • Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #12 on: May 02, 2012, 10:55:54 PM »
Piece παιδιά!!! One Piece για την ακρίβεια! Ξέρω την άποψη σας Brak και συμφωνώ, απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχουν τόσα αμέτρητα καλά anime ακόμα, που δεν έχουν γίνει στα ελληνικά, που είναι πραγματικά κρίμα να γίνονται κάποια 2 ή ακόμα και 3 φορές και κάποια άλλα καθόλου. Μην μου πεις ότι μόνο το Berserk είναι άξιο και όλα τα άλλα σας είναι αδιάφορα όπως είπες γιατί πραγματικά δεν θα το πιστέψω. Δεν νομίζω να θεωρείς ότι όλα τα anime θεωρούνται αδιάφορα εκτός από αυτά που έχουν ήδη γίνει από ελληνικά groups. Βέβαια θα μου πεις και με το δίκιο σου ότι είστε μια ολόκληρη ομάδα και πρέπει να αποφασίσετε από κοινού. Οπότε εδώ σταματάω γιατί όπως προείπα έχεις δίκιο αλλά πρέπει να εκφράζονται και οι απόψεις :)
σίγουρα να ακούγονται οι απόψεις αλλά να μην καταλήγουν σε επίθεση σε ολόκληρο το group πώς και γιατί. Πολλά project μειναν στα σκαριά έτσι επειδή αποφασίστηκε να μην τα βγάλουμε επειδή τα βγάζει άλλη ομάδα.

Brak

• Administrator
  • Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #13 on: May 02, 2012, 10:57:18 PM »
Γι' αυτό και φερθήκατε σκάρτα όταν αρχίζατε πρώτη φορά στους τζατζίκι; Ευχαριστίες στο site τους λέγοντας για τον εξορκιστή και μετά από 1-2 μήνες περίπου release το επόμενο επεισόδιο του OP. Καλά δεν τα λέω; Παρομοίως και στο Berserk αφού είχαν ήδη βγάλει σχεδόν τα μισά επεισόδια στα ελληνικά. Που παρεμπιπτόντως, 720p είναι και την άλλης ομάδας. Ειλικρινά όμως, δεν με ενδιαφέρει η σειρά. Αυτό που με πείραξε, γιατί το έχω δει πολλάκις και όχι μόνο από εσάς, είναι τα διπλά και τριπλά projects. Τώρα θα μου πεις, μπορείς να διαλέξεις από ποια ομάδα θα τα δεις. Εσύ που λες πως κάνεις καλή δουλειά, γιατί δεν τους βοήθησες ή γιατί δεν κάνατε συνεργασία για να βγει καλή η σειρά; Άσε, υπάρχουν πολλά στο τραπέζι. Είναι πολλά τα downloads, Brak, σωστά;

Όταν αρχίσαμε το Ao no Exorcist δεν υπήρχαν βλέψεις για το One Piece. Στους tzatziki είχα κάνει κι άλλο ποστ με το πρώτο μου account (non-official sick fansubs, στα πρώτα βήματα του γκρουπ) κάνοντας ερωτήσεις για το encoding. Τα παιδιά με βοήθησαν τότε και τους ευχαριστώ. Το One Piece το ξεκινήσαμε επειδή μας αρέσει. Πιστεύεις ότι είχαμε σκοπό να "εκθρονίσουμε" κάποιο γκρουπ; Την ομάδα αυτήν την έχουμε για να περνάμε την ώρα μας, όχι για να μετράμε τα downloads...

To Berserk το ξεκινήσαμε πριν βγάλουν οι anime world το Berserk, μάλιστα έχουμε τελειώσει σχεδόν τις μεταφράσεις. Το ότι δεν τα βγάλαμε πιο πριν είναι λόγω φόρτου εργασίας και επειδή ένα επεισόδιο πρέπει να έχει: καραόκε, typesettings, timing, φιλτράρισμα, μετάφραση. Η ομάδα μας μέχρι και στο timing δεν παίρνει έτοιμα scripts, επομένως ο χρονισμός μας παίρνει πάνω από 2 ώρες, ενώ άλλα γκρουπ δεν ασχολούνται καθόλου μ' αυτό και γλιτώνουν κάποιον χρόνο. Το λέω αυτό για να καταλάβεις ότι όταν αναλαμβάνουμε ένα πρότζεκτ χρειάζονται πολλές ώρες δουλειάς.

Το επόμενο πρότζεκτ μας, αναφορικά το λέω, έχει πολύ περισσότερη δουλειά και έχω χάσει μέρες ολόκληρες απλά για κάποια typesettings ή logo. Μπορεί το επεισόδιο να βγει σε ένα μήνα και να το αρχίσει άλλο γκρουπ μέχρι τότε, αλλά αυτό δεν θα με κάνει να το σταματήσω.

Όσον αφορά το θέμα της βοήθειας. Έχω γράψει κι αλλού  (στο facebook νομίζω) πως είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις για συνεργασίες. Αλλά θεωρείς πως αν γράψω στους anime world να κάνουμε μαζί το Berserk, ενώ ο Adrastus έχει μεταφράσει 13 επεισόδια ΠΡΙΝ ανακοινώσουν το project τους θα δεχτούν;
Αν σκεφτόμασταν τα downloads απλά δεν θα αρχίζαμε ένα πρότζεκτ που έχουν κάνει άλλοι.

Το γεγονός όμως ότι κάποιες από τις σειρές αυτές έχουν γίνει από άλλα γκρουπ δεν σημαίνει ότι δεν θα τα κάνουμε κι εμείς.
Το ίδιο να υποθέσω πως ισχύει και για την ομάδα σας, σωστά; Αν δηλαδή βρεθεί κάποια άλλη ομάδα και κάνει ακριβώς τα ίδια με εσάς, την ίδια εποχή σε καλύτερο αποτέλεσμα;

Το Fate/Zero το βγάλαμε εμείς πρώτα και μετά το έβγαλαν οι anime awmn. Είπαμε κάτι γι' αυτό; Έχουμε πει κάτι κακό για το γκρουπ αυτό (από το οποίο βλέπω τώρα το FMA: Brotherhood (ξέρω, καθυστερημένα), ενώ δεν βλέπω συχνά ελληνικά releases) Απ' ότι βλέπεις δεν έχουμε πρόβλημα να κάνει κι άλλο γκρουπ την ίδια σειρά.

Αλλά... είναι αυτό το θέμα μας; Άλλο να κάνεις αλλαγή μιας σειράς που είχες σε μέτριο αποτέλεσμα με μία καλύτερη και άλλο να κάνετε και οι δύο, ή και οι 5 την ίδια σειρά την ίδια στιγμή, στην ίδια ανάλυση μόνο και μόνο για τους παρακάτω λόγους που έγραψα.
Όπως είπα παραπάνω ξεκινήσαμε τις μεταφράσεις πριν γίνουν τα release των anime world. Να αναφέρω πως τα δικά μας επεισόδια είναι από Blu-Ray ενώ των anime world όχι. Επομένως μπορεί να μιλάμε για 720p ανάλυση, αλλά υπάρχουν μεγάλες διαφορές. Πραγματικά δεν θέλω να μειώσω καθόλου τη δουλειά των παιδιών, αλλά το θέμα της ανάλυσης που λες δεν κολλάει στην συγκεκριμένη περίπτωση. Αλλά για να μην μακρηγορώ... Αρχίσαμε τη δουλειά με το Berserk πριν γίνουν τα release τους.

Ναι, στον λαιμό μου κάθισε. Έτσι όπως το έγραψες εγώ κατάλαβα πως εννοούσες (και ακόμα το πιστεύω) πως η δουλειά της άλλης ομάδα είναι χάλια και πως θα τη βγάλετε εσείς επειδή είστε πιο μάγκες σε καλύτερο επίπεδο. Σας έχω νέα. Είναι λογικό να βγει κάτι που το βλέπουν 3-4-10 άτομα σε καλύτερο επίπεδο από τον έναν.
Εξήγησα παραπάνω τι εννοούσα και ανέφερα και παραδείγματα. Αν κάποιο παιδί από τους anime world θίχτηκε να ζητήσω συγνώμη, αλλά δεν εννοούσα κάτι τέτοιο.

Επίσης αυτό που λες για τις γνωστές σειρές, σόρρυ ρε φίλε, αλλά υπάρχουν χ^ν σειρές εκεί έξω που ναι μεν δεν είναι γνωστές εδώ, αλλά θα μπορούσαν αν τις έβγαζε μια ομάδα και τη διαφήμιζε. και ναι ξαναλέω πως επειδή έχετε μεγαθήρια σαν σειρές κι έχετε κόσμο, αυτό δεν σας σώζει. Το OP σας έκανε αυτό που είστε. Αν ήσασταν όντως αυτοί που θέλετε να γίνετε θα το κάνατε με μία σειρά μικρότερης απήχησης.
Αν υπήρχε άλλη σειρά που μας άρεσε και είχαμε διαθέσιμο μεταφραστή τότε πίστεψέ με θα κάναμε και άλλα τέτοια projects. Να πω πχ ότι θέλουμε να κάνουμε το Clannad. Για πολύ κόσμο άγνωστο anime, αλλά αξίζει να το δει κανείς. Δεν έχουμε διαθέσιμο μεταφραστή και γι' αυτό δεν πρόκειται να ασχοληθούμε στο άμεσο μέλλον με αυτό.
Έχεις δίκιο για το One Piece. Εννοείται, αφού είναι τόσο γνωστό anime θα είχαμε και μεγάλη απήχηση. Το One Piece όμως είναι το αγαπημένο μου anime και δεν θα σκεφτώ και πολύ για να αρχίσω να το μεταφράζω...

Με λίγα λόγια, το κλίμα δεν είναι καλό. και ακόμα πιο πικρή αλήθεια, πολύ λίγους έχω δει να βοηθάνε... Άλλοι βοηθάνε με απλούς οδηγούς και άλλοι με γνωριμίες όπως εσείς.
Το κλίμα απ' όσο έχω δει τους τελευταίους μήνες όντως δεν είναι καλό ανάμεσα σε συγκεκριμένα γκρουπ. Εμείς τόσο καιρό είχαμε τις καλύτερες σχέσεις με όσα γκρουπ είχαμε "παρτίδες". Βέβαια με ποστ σαν το δικό σου είναι πολύ εύκολο να έρθουμε σε ρήξη με άλλα γκρουπ, αλλά προσπαθούμε πάντα να έχουμε τις καλύτερες σχέσεις μαζί τους. Μπορούν όσα άτομα έχω βοηθήσει μέσω pm να σου πουν αν έχω βοηθήσει στη δουλειά τους. Δεν έχω αρνηθεί ποτέ να βοηθήσω άτομα νέα στο χώρο.

Για να τελειώσω με αυτό το τεράστιο ποστ... Ο λόγος που απάντησα σε ένα άσκοπο ποστ σαν το δικό σου είναι για να μην πέσει λάσπη στο όνομα της ομάδας για την οποία έχουμε κουραστεί τόσο πολύ.
Η ομάδα μας θα συνεχίσει να βγάζει τις σειρές που θέλει !!!!οι οποίες είναι πάντα οι σειρές που βλέπουμε και αγαπάμε!!!
Ελπίζω να κάλυψα και εσένα και όποιους είχαν άλλες απορίες σχετικά με το θέμα.
« Last Edit: May 02, 2012, 11:50:14 PM by Brak »