Author Topic: Berserk  (Read 51202 times)

thanos_ronin

• Member
  • *
    • View Profile
Re: Berserk
« Reply #14 on: May 02, 2012, 10:59:33 PM »
Roronoa στείλε pm αν σου είναι εύκολο το link για την φώτο στην signature σου. :)

Brak

• Administrator
  • Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #15 on: May 02, 2012, 11:02:11 PM »
Piece παιδιά!!! One Piece για την ακρίβεια! Ξέρω την άποψη σας Brak και συμφωνώ, απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι υπάρχουν τόσα αμέτρητα καλά anime ακόμα, που δεν έχουν γίνει στα ελληνικά, που είναι πραγματικά κρίμα να γίνονται κάποια 2 ή ακόμα και 3 φορές και κάποια άλλα καθόλου. Μην μου πεις ότι μόνο το Berserk είναι άξιο και όλα τα άλλα σας είναι αδιάφορα όπως είπες γιατί πραγματικά δεν θα το πιστέψω. Δεν νομίζω να θεωρείς ότι όλα τα anime θεωρούνται αδιάφορα εκτός από αυτά που έχουν ήδη γίνει από ελληνικά groups. Βέβαια θα μου πεις και με το δίκιο σου ότι είστε μια ολόκληρη ομάδα και πρέπει να αποφασίσετε από κοινού. Οπότε εδώ σταματάω γιατί όπως προείπα έχεις δίκιο αλλά πρέπει να εκφράζονται και οι απόψεις :)
Κάνω διπλό ποστ μόνο για σένα thanos_ronin :P  (Adrastus μην μου δώσεις κίτρινη κάρτα)

Μέχρι τώρα η ομάδα μας βγάζει επεισόδια καθημερινά. Μπορεί οι ρυθμοί μας να είναι γρήγοροι, αλλά είναι γρήγοροι επειδή μας αρέσουν οι σειρές που ασχολούμαστε (τρανταχτό παράδειγμα ο Adrastus με το Berserk)
Είναι και άλλες σειρές που μας αρέσουν, αλλά δεν υπάρχουν μεταφραστές ή ελεύθερος χρόνος και όπως είπες πρέπει να υπάρχει από κοινού αποδοχή.

Adrastus

• Moderator
  • Anime King
  • *
  • Tell me, is it slavery when you get what you want?
    • View Profile
« Reply #16 on: May 02, 2012, 11:03:16 PM »
Ναι σε σένα θα έδινα κίτρινη κάρτα για ένα από διπλοποστάρισμα... Εδώ μέσα γίνονται έκτροπα....
Respect Forum Rules!!!

RoRi

• Co-admin
  • Anime Legend
  • *
  • Respect Forum Rules! (Or get hammered.) 26 didn't.
    • View Profile
« Reply #17 on: May 02, 2012, 11:03:53 PM »
Roronoa στείλε pm αν σου είναι εύκολο το link για την φώτο στην signature σου. :)
έτοιμος

thanos_ronin

• Member
  • *
    • View Profile
« Reply #18 on: May 02, 2012, 11:07:04 PM »
Τhnx for the response Brak!

Epsilon

• Retired Team
  • Newbie
  • *
    • View Profile
    • Joker Fansubs
« Reply #19 on: May 02, 2012, 11:41:27 PM »
Καλή αρχή στο νέο project παιδιά (τι αρχή δηλαδή, απ' ότι κατάλαβα έχετε καιρό που ασχολείστε ;)).

Ας πω κι εγώ τη γνώμη μου πάνω στο θέμα, μιας κι έτυχε να το πετύχω. (πως λέμε "δεν έτυχε, πέτυχε"; Ε, καμία σχέση. ;D)

Κατά τη γνώμη μου λοιπόν, δε θα έπρεπε καν να απολογείστε σαν ομάδα. Τι θα πει το μετέφρασαν ήδη άλλοι; Ε και;
Τι κι αν είναι στην ίδια ανάλυση (που δεν είναι, αλλά λέμε τώρα...); Έχει καμία σημασία; Μιλάμε για ένα χόμπυ εδώ πέρα. Και χόμπυ σημαίνει κάνω κάτι που μου αρέσει στον ελεύθερό μου χρόνο και με ευχαριστεί.
Από πότε αποτελεί κριτήριο επιλογής anime που θα πιάσει μια ομάδα το αν έχει ήδη μεταφραστεί από άλλη ομάδα;
Και γιατί πρέπει να είναι στόχος των fansubbing group να μεταφράσουν συνολικά ότι κυκλοφορεί σε anime;
Δηλαδή αν έπαιζες ποδόσφαιρο, δε θα συμμετείχες στο τάδε παγκόσμιο τουρνουά (λέμε τώρα), επειδή συμμετέχει ήδη άλλη ελληνική ομάδα; Τι λογική είναι αυτή; :-\

Ακόμα κι αν δε σε εμπνέει κάτι, πρέπει να το μεταφράσεις επειδή απλά δεν υπάρχει;

Εμ το άλλο που πήρε το μάτι μου για τα downloads; ("Είναι πολλά τα downloads Brak" as in "Είναι πολλά τα λεφτά Άρη"; ) Τι άλλο θα δω πια.

Και από την πλευρά όσων κατεβάζουν και βλέπουν anime, τι καλύτερο απ' το να υπάρχουν 1, 2, 3, 10 επιλογές για να διαλέξει κανείς; Η ποικιλία δε βλάπτει νομίζω. Άλλωστε ο καθένας έχει διαφορετικό γούστο.

« Last Edit: May 02, 2012, 11:47:22 PM by Epsilon »

Gpower2

• Retired Team
  • Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #20 on: May 03, 2012, 12:00:17 AM »
I'll be damned...
Τώρα είδα ότι εδώ έγινε χαμός!

Λίγα πράγματα από μένα, μιας και δεν είναι η θέση μου, αλλά εξοργίζομαι όταν βλέπω τέτοιες κουβέντες και ειδικά όταν μπαίνει στο παιχνίδι και η βασική μου ομάδα, η AnimeClipse.

Καταρχήν, όταν μια ομάδα αποτελείται από πολλά μέλη, δε σημαίνει ότι όλα τα μέλη είναι της ίδιας φιλοσοφίας ή έχουν την ίδια υπομονή. Δεν είμαστε και πολιτικό κόμμα να έχουμε και "γραμμή"! Επομένως, όταν κάποιος έχει αφιερώσει αρκετές ώρες/μέρες για μια μετάφραση, για ένα logo, για ένα ts, για ένα karaoke, είναι λογικό να αρπαχτεί σχετικά εύκολα όταν βγει κάποιος και του την πει.

Ωστόσο, αυτές οι έχθρες μήπως γίνονται γιατί ορισμένοι θέλουν να χτίσουν όνομα στις πλάτες άλλων; Τα ζω πολλά χρόνια τώρα κι εκεί έχω καταλήξει. Πέρα από εσωτερικούς εμφυλίους για διαφορά απόψεων, οι περισσότερες μανούρες γίνονται είτε όταν καινούριες ομάδες θέλουν να "φτιαχτούν" κατηγορώντας τις παλιές, ή όταν οι παλιές ομάδες "απειλούνται" από άλλες καινούριες και θέλουν να παραμείνουν ψηλά.

Λοιπόν, αυτά αφήστε τα για τους πολιτικούς μας. Μια χαρά το παίζουν αυτό το παιχνίδι. Όπως λέω παντού και πάντα, fansubbing is not serious business... (but it' sure a serious hobby!)

Και στο κάτω κάτω της γραφής μόνοι σας αναφέρετε ότι είδατε τη δουλειά μιας ομάδας και δε σας άρεσε και πηγατε στην άλλη! Άρα ουσιαστικά υποστηρίζετε την ύπαρξη πολλών διαφορετικών release για το ίδιο ανιμε!

Τέλος, όποιος θέλει να δει μια σειρά "ψαγμένη" που δεν υπάρχει στα ελληνικά, the road is clear... Ας την πιάσει μόνος του και μς την παρέα του κι ας την κάνει! Πρώτοι απ' όλους εμείς θα χαρούμε να δούμε μια τέτοια προσπάθεια, να την επικροτήσουμε και να τη βοηθήσουμε!

Αυτά από μένα, Go Sick Go!

And remember, fansubbing is NOT serious business...