Author Topic: Αγαπημένες ταινίες  (Read 25595 times)

Deladrian

• Retired Team
  • Anime Legend
  • *
    • View Profile
Αγαπημένες ταινίες
« on: March 29, 2012, 12:48:43 AM »
Νομίζω όλοι εκτός από το να περνάμε τον ελεύθερό μας χρόνο βλέποντας anime, έχουμε δει και κάποιες αξιόλογες ταινίες που θα άξιζε να τις μάθουν και άλλοι ;) Εδώ λοιπόν θα γράφουμε τις αγαπημένες μας ταινίες για να μάθουν και οι υπόλοιποι τις προτιμήσεις μας και γενικότερα να συζητήσουμε περί του θέματος :D

Ας ξεκινήσω λοιπόν με τις δικές μου αγαπημένες (όσες θυμάμαι δηλαδή :P)

1. American History X (Μαθήματα Αμερικάνικης Ιστορίας). Νομίζω πως όσες ταινίες και να δω πάντα θα είναι στο νούμερο ένα για μένα. Φοβερή ταινία με πολλά μηνύματα και ο Έντουαρτ Νόρτον απλά εκπληκτικός στο ρόλο του. Νομίζω πως είναι μία ταινία που πρέπει να τη δει όλος ο κόσμος και ιδιαίτερα οι έφηβοι για να καταλάβουν μερικά πράγματα, αν και η ταινία νομίζω πως είναι κατάλληλη άνω των 18 (κακώς κατά τη γνώμη μου), λόγω των σκληρών σκηνών βίας.

2. Εξιλέωση. Ταινία εποχής, ρομαντικούρα (ξέρω οι περισσότεροι δε θα ενθουσιαστείτε με αυτό το στοιχείο), αλλά όχι κλασσική ροματικούρα. Εκπληκτική ταινία με συγκλονιστικό τέλος. Σε όσους αρέσουν οι απαγορευμένοι έρωτες ας τη δουν ;)

3. Αναμνήσεις μιας Γκέισας. Ο τίτλος τα λέει όλα νομίζω. Είχα διαβάσει το βιβλίο κάποτε και ήταν φοβερό αλλά και η ταινία εξίσου φοβερή και καλογυρισμένη. Βασισμένη σε αληθινά γεγονότα.

4. Ο τελευταίος Σαμουράι. Μου άρεσε περισσότερο λόγω Ιαπωνίας αλλά και επειδή μου θύμιζε σε κάποια σημεία τη ταινία "Rurouni Kenshin: Tsuiokuhen". Βέβαια αν εξαιρέσουμε αυτά τα στοιχεία είναι μία πάρα πολύ ωραία ταινία.

5. Το κυνήγι της ευτυχίας. Βασισμένη επίσης σε αληθινά γεγονότα, μια ιδιαίτερα συγκινητική ιστορία που νομίζω μπορεί να αγγίξει κάθε άνθρωπο.

6. Ο λαβύρινθος του Πάνα. Αυτή η ταινία είχε πολλά στοιχεία παραμυθιού αλλά ήταν και πολύ εντυπωσιακή και ενδιαφέρουσα όσον αφορά το σενάριο.

7. The ring. Εντάξει ψυχολογικό θρίλερ, με όχι τόσο μεγάλο νόημα, αλλά το μόνο ψυχολογικό θρίλερ που με έχει κάνει να μην μπορώ να κοιμηθώ για μία βδομάδα. Όσοι το έχουν δει θα καταλάβουν γιατί δεν μπορούσα για μια βδομάδα :-[

8. Requiem for a dream. Την είχα δει πρώτη φορά όταν ήμουν αρκετά μικρή και μπορώ να πω πως με είχε ξενίσει λίγο λόγω της περίεργης σκηνοθεσίας αλλά όταν τη ξαναείδα αρκετά χρόνια μετά κατάλαβα πως αυτή η ταινία πραγματικά άξιζε από κάθε άποψη. Έχει επίσης φοβερό soundtrack!

9. Ο τελευταίος βασιλιάς της Σκοτίας. Όταν πήγα να τη δω στο σινεμά δεν περίμενα πως θα δω αυτή τη συγκλονιστική ταινία.

Έχω δει πολλές ταινίες αλλά αυτές είναι οι πρώτες που μου έρχονται στο μυαλό όταν κάποιος με ρωτήσει ποιες είναι οι αγαπημένες μου ταινίες...κάτι σημαίνει αυτό! Δυστυχώς όσο περνάνε τα χρόνια έχω την εντύπωση ότι βγαίνουν όλο και περισσότερες ταινίες που δεν αξίζει να χαλάσουμε το χρόνο μας βλέποντας τες, ελπίζω να διαψευσθώ. Αν θυμηθώ κάποια άλλη θα την προσθέσω ;)
« Last Edit: March 29, 2012, 12:54:10 AM by Deladrian »

trane7free

• Newbie
  • *
    • View Profile
Re: Αγαπημένες ταινίες
« Reply #1 on: March 29, 2012, 10:23:59 AM »
Θα δανειστώ από τις δικές σου την 1, 3, 8 και θα προσθέσω :
The Godfather(1972)
Το Εξπρές του Μεσονυχτίου(1978)
Fight Club (1999)
Ο Πιανίστας (2002)
Κόμης του Μόντε Κρίστο(2002)
V For Vendetta (2005)
Hugo(2011)

kosmaz_#0123

• Anime King
  • *
    • View Profile
« Reply #2 on: March 29, 2012, 01:30:56 PM »
V For Vendetta
Pirates Of The Caribbean .όλα.
Sleepy Hollow
Silent Hill
Season of the Witch
Fast and Furious .όλα.

Gabriel7

• Anime King
  • *
    • View Profile
« Reply #3 on: March 29, 2012, 02:19:32 PM »
Πριν πιάσω τα anime, είχα τρομερό κόλλημα με τις ταινίες. Οι πολύ αγαπημένες μου είναι:

1)Χ-Men Origins Wolverine(ίσως η καλύτερη ταινία-μεταφορά από κόμικ που γυρίστηκε ποτέ)
2)Death Race(για τους λάτρεις της δράσης και της οδήγησης.Απίστευτη ταινία.)
3)Ιlluminati-Οι Πεφωτισμένοι(μυστήριο,δράση,Τομ Χανκς. Τι άλλο να πεις.)
4)Τower Heist(Πραγματικά διασκέδασα με αυτήν την ταινία. Με φοβερό Έντι Μέρφι.)
5)Johnny English(Την έχω δει 6 φορές και κάθε φορά γελάω όλο και περισσότερο)

Drako

• Member
  • *
  • And not a soul to hear.
    • View Profile
« Reply #4 on: March 29, 2012, 03:41:05 PM »
             LOTR                                                 Batman: The Dark Knight                       Gangs of New York
       Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1998          Scarface                                               Taken
       The Godfather                                                  Seven                                               The Prestige
       American History X                                    Rain man 1988                             Pirates of the Caribbean 1,2,3
 Bound by Honor/Blood In Blood Out 1993              Green Street HOOLIGANS                          Taxi Driver 1976
          Gladiator                                              I.D. 1995                                     Star Wars I II III IV V VI
          The Bank Job                                     Reign Over Me 2007                                      Inside Man
            Johnny English                                     Reservoir Dogs                            Resident Evil /RE Apocalypse
             8Mile                                               Pirates of the Caribbean 1,2,3                    
προσωπικα θεωρω το Χ-Men Origins Wolverine τη χειροτερη μεταφορα της MARVEL σε ταινια γεματη λαθη και ανακριβιες    :-\
κατα τη γνωμη μου το Dark Knight ειναι η καλύτερη ταινία από κόμικ που γυρίστηκε ποτέ  8)

AnimeLover

• Anime Lover
  • *
    • View Profile
« Reply #5 on: May 02, 2012, 06:36:37 PM »
ουουου απο αγαπημενες εχουμε μπολικες!
1.v for vendetta
2.οι αναμνησεις μιας γκε'ι'σας
3.twilight saga(το ξερω σε αρκετους δεν αρεσει)
4.το αστερι του βορρα
4.Harry Potter φυσικα
5.paranormal activity
6.βλεπω το θανατο σου
7.saw
8.Ζαθουρα
9.E.T.
10.Ματιλντα
11.Μερλιν
12.happy feet
13.300 του Λεωνιδα
14.Ναρνια
15.inception
και πολλα αλλα! ;D

Kurosaki Ichigo

• Anime Freak
  • *
    • View Profile
« Reply #6 on: May 12, 2012, 09:17:51 AM »
1)AMERICAN PIE (BETA HOUSE F@@ RULES!!! )
2)PRINCE OF PERSIA
3)ROCKSTAR
4)SHOOTER
5)STAY ALIVE
κ φυσικά  star wars k lord of the rings :D

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal