Author Topic: Game of Thrones  (Read 99662 times)

killertol

• Anime Freak
  • *
  • Nothing is true everything is permitted
    • View Profile
    • facebook
Re: Game of Thrones
« Reply #581 on: April 25, 2019, 02:30:12 AM »
Τα 2 επομενα θα ειναι η μαχη με τους white walkers και τα 2 τελευταια η μαχη για τον σιδηρουν θρονο

Feitan

• Anime Legend
  • *
  • My dear Melancholy,
    • View Profile
« Reply #582 on: April 30, 2019, 01:01:27 PM »
Σε όσο το πιο δυνατόν καλύτερη ποιότητα δείτε το επεισόδιο παιδιά,όχι για να την απολαύσετε περισσότερο απο visuals klp. αλλά επειδή είναι σκοτεινό,σε συνδιασμό με χιόνια και ψιλο-ομιχλη που δημιουργείται δεν καταλαβαίνεις Χριστό.

9/10 το επεισόδιο. Καμία στρατηγική απο μεριά μας ειλικρινά,βαρύ plot armor και Lich King(ναι εγώ Lich King με βολεύει να το λέω :P ) ήταν εν μέρη καλός αρκετά απογοητευτικός.

Πολύ Hollywood φάση,πολύ ευχάριστη φάση και δεν είναι το got που γνώρισα και αγάπησα.

χοκινακος

• Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #583 on: April 30, 2019, 02:07:39 PM »
Το επεισόδιο ήταν αρκετά καλό ίσως και το αγαπημένο μου αλλά είχα τρομερές προσδοκίες  επειδή το είχανε χαιπαρι τέρμα οι παραγωγοί με αποτέλεσμα να μένω και λίγο παραπονεμένος
Εγώ το είδα σε 1080π τηλεόραση  είχα λίγο θέμα με το σκοτάδι  στην αρχή αλλά κομπλέ μετά δεν με ενόχλησε καθόλου
Επική η σκηνή με τους ντοθρακι αλλά και λίγο χαζή....γιατι τους άφησαν να χωθουνε μόνοι τους στον εχθρό;
Οι πιο αγχωτικες ήταν οι μάχες με τους δράκους αν και για να πω την αλήθεια περίμενα πιο πολύ ώρα να πολεμήσουν...ο ναιτ Κινγκ το έπαιξε  έξυπνα  δεν είχε ελπίδα ο βισεριον εναντίον 2 δράκων και έτσι έπαιζε stealth στην ομίχλη
Τα τελευταία 10 λεπτά ήταν φοβερά με αποκορύφωμα  το τέλος
Παρότι το λάτρεψα μένω και με ένα παράπονο  ότι δεν περίμενα να τελειώσουν  όλα τόσο γρήγορα 
Σίγουρα στα βιβλία θα υπάρξουν επικές μάχες αλλά η παραγωγή  δεν έχει το απαρετιτω μπάτζετ  για να κάνει τα πάντα
Για αυτό δεν είδαμε πιο ενεργό  ρόλο μπραν
ή τον γκοστ πέρα από την αρχή ή  ακόμα και περισσότερους γίγαντες

GioRgSaVv

• Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #584 on: April 30, 2019, 08:37:00 PM »
απαρετιτω
Spoiler: show

Και εμένα μου φάνηκε πως τέλειωσε κάπως γρήγορα, όλα τα βάλανε σε ένα επ, αλλά και από την άλλη και αυτό ωραίο είναι, και εγώ θα του βάλω ένα 9/10, μου άρεσε, πολύ!
btw περίμενα να πεθάνουν ένα σορό main χαρακτήρες και πέθαναν μόνο 2, 3;
Σκότωσε όποιον θες, μόνο τον Tormund μην μας πάρεις, θέλω να τον δω πλάι με την Brienne :D

Ένα άλλο που δε μου άρεσε ήταν όταν έδειχνε τυχαίες σκηνές στο πεδίο της μάχης(όταν έμειναν μόνο λίγοι) μας έδειχνε μόνο τους βασικούς χαρακτήρες, σε μια φάση μας δείχνει ένα τείχος θυμάμαι (έδειχνε μεγάλη έκταση) και σε δείχνει μόνο τον Pont, την Brienne και τον James, σαν να σε λέει "να εδώ έχουμε μερικούς αγαπημένους σας χαρακτήρες, εδώ ακόμα ζωντανοί", λες και το κάνανε μόνο και μόνο για να μας δείξουν ακριβώς αυτό το πράγμα και τίποτα παραπάνω, παντού τριγύρω πτώματα και εχθροί αλλά σε τόσο πολύ χώρο μόνο τους βασικούς έδειχνε, γενικά πολλά λαθάκια, ήταν βέβαια και λίγο δύσκολο από την μεριά τους να τα έχουν όλα τέλεια, οι κοινές ταινίες θέλουν πάνω κάτω ένα χρόνο να βγουν και αυτοί φτιάξανε τόσο πολύ υλικό που καλύπτει 3εις με 4ις ταινίες σε μικρό διάστημα.

Και κάτι τελευταίο... μόνο εγώ έβγαλα καρκίνο στα μάτια βλέποντάς τους να αντιστέκονται επάνω στα τείχη; Δηλαδή έλεος, οι πεθαμένοι ούτε τοξότες έχουν, ούτε να χειρίζονται σωστά τα ξίφη τους ξέρουν, πως είναι δυνατόν να πέρασαν από τα τείχη ρε, ακόμα και εγώ που δεν ξέρω τίποτα από στρατηγικές μάχης μου φαίνεται πολύ γελοίο το πως πέρασαν, άμα άδειαζαν βαρέλια με λάδι δηλαδή πάνω στα τείχη.... και μετά τους καίγανε;;;;; 1 θα γλιστρούσαν και 2 θα καιγόντουσαν, ή ακόμα και αυτό να μην μπορούσαν να κάνουν λόγω ότι δεν είχαν πολύ λάδι ή οτιδήποτε, γιατί δε βάλανε περισσότερους στρατιώτες στα τείχη και είχαν μόνο τον Μίτσο, τον Κώστα και τον Πέτρο;

Οκ τέλος πάντων, παρόλα αυτά το επεισόδιο μ' άρεσε πάρα πολύ!
Ξεχάστε ότι ξέρατε για τους Πεθαμένους, όλα είναι παρελθόν, ότι μάθαμε για αυτούς ήταν όλα άχρηστα, τέλειωσε ο πόλεμος, νικήσαμε, συνεχίζουμε μπροστά στον επόμενο πόλεμο. Έτσι απλά... ή μήπως υπάρχει και κάτι ακόμα με τους Πεθαμένους..;; Αποκλείεται να τέλειωσαν όλα έτσι απλά και γρήγορα.

Feitan

• Anime Legend
  • *
  • My dear Melancholy,
    • View Profile
« Reply #585 on: April 30, 2019, 11:47:14 PM »
Το μόνο που δίνω είναι η προικονομία που στήσανε με την Αρια,έφαγα μεγάλο mindblown όταν το πρόσεξα.

Θυμάστε την συνάντηση της Μελισαντρε με Αρια season 3? Όπου της είπε για οτι βλέπει καστανά,μπλε και πράσινα μάτια πως θα σβήσει; Πέραν το obvious με τον Lich King,υπάρχει και ο θάνατος του Walder Frey που θεωρώ οτι έχει καφέ μάτια και μετά μένει η κυρία με τα πράσινα μάτια που δεν είναι καμία άλλη απο την Cersei.(Που απο οτι έμαθα είναι και στο βιβλίο έτσι αλλά είναι και real life στη σειρά)

Βέβαια μπορεί να ψάχνω σε άχυρα αλλά μάγκες η Cersei είναι στην λίστα και μετράω μέρες μέχρι τον θάνατο της.

χοκινακος

• Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #586 on: May 01, 2019, 04:07:16 AM »
Όντως τρελό σκηνικό με την Άρια και αυτό που της είπε ή μελισανδρε
Επίσης και το 'not today' στον πρώτο κύκλο που μαζί με την ήττα  του  night king από άρια ουσιαστικά σου κάνει  foreshadow από τότε
Από τους λιγους που έμειναν  καλογραμμένη  η  άρια μετά που σταμάτησε  ο Μάρτιν να γράφει  και για την σειρά
Όσο για τα τείχη  φαντάζομαι γιοργκ δεν είχαν τοξότες +ότι είχανε χεστει...εδω θυμααμαι υποχωρουσαν σαν τις κοτες στην πύλη  και μονο οι ασπιλοι ειχαν καριδια και τους προστάτευαν...επισης τι να πρωτοκοιταξουν μπαινανε απο παντου ηταν και ο βισεριον που τα γκρέμισε  όλα
Ενα απο τα παραπονα μου εμενα ειναι που δεν ειδαμε μπριεν τζειμι greyworm podrick και αλλους δευτερους χαρακτηρες να κανουν κατι αλλο περα απο το να σφάζουν...μικρες ιστοριουλες στην μαχη δλδ οπως με τον ντονταριον και το κυνηγοσκυλο...αντιθετα τους βλεπαμε απλα να κουνανε ενα σπαθί
Επισης δυσκολο να το πιστεψεις αλλα ο ναιτ κινγκ τελειωσε...ξερω βιαστικά  τους εβγαλαν τους whitewalkers απο την μεση αλλα τι να κανουμε...γενικα το pusharane απο 5η σεζον και μετά
Πιστευω τελος της χρονιας θα βγει και το  winds of winter και ελπιζω και το dream of spring μεσα στα επομενα 3 ωστε να δουμε τι ακριβως θα γινει με τον night king

GioRgSaVv

• Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #587 on: May 04, 2019, 08:23:34 PM »
Spoiler: show