Author Topic: Ποια anime βλέπετε αυτό το καιρό;  (Read 71369 times)

Noreas

• Newbie
  • *
    • View Profile
Re: Ποια anime βλέπετε αυτό το καιρό;
« Reply #567 on: September 29, 2018, 05:13:58 PM »
Βλεπω το ΗΕ-ΜΑΝ στο netflix στα αγγλικα αλλα δεν  πειραζει παλιες καλες αναμνησεις

Kingdom_Hearts

• Sick Team
  • Anime Legend
  • *
  • Atashitte, honto baka.
    • View Profile
« Reply #568 on: December 13, 2018, 11:00:46 PM »
στην αναζητηση μου για σειρες, ανετρεξα σε ολες τις σεζον απο το 2000 και μετα και εβαλα στη λιστα μου αυτες που ειχαν καλες κριτικες και μου καθονταν καλα στο ματι, χωρις να κοιταξω τιποτα περαιτερω. η πρωτη που κατεβασα και ειδα ηταν το sora no woto. ενα original anime 13 επεισοδιων του 2010, βγαλμενο απο ενα προγραμμα για νεους animators. δεν μπορω να περιγραψω ποσο πολυ μου αρεσε. σε καμια περιπτωση δεν ειχε το τρομερο animation, ή την τρομερη ιστορια. Ειχε ομως εξαιρετικη απεικονιση των τοπιων, μια πολυ ιδιαιτερη ατμοσφαιρα με πολυ ευχαριστους χαρακτηρες, πολυ ωραια soundtrack και world building που θα το ζηλευαν πολλες σειρες. η ιστορια του ξεκιναει με αρκετα χαλαρο και "κωμικο" υφος αλλα οσο προχωραει και δειχνει κομματι-κομματι τον κοσμο στον οποιο παιρνουν μερος τα γεγονοτα, γινεται πιο σοβαρη. το τελευταιο επεισοδιο αφησε περιθωρια με σχεδον απειρες δυνατοτητες για την τροπη της συνεχειας της ιστοριας. ο σκηνοθετης ειχε εκφρασει την ελπιδα του οτι καποτε θα συνεχισει η σειρα. οσο το ελπιζει αυτος, αλλο τοσο το ελπιζω κι εγω. απ'οταν τελειωσα τη σειρα εχω παθει εξαρτηση απο το opening. οταν γυριζω σπιτι, το βαζω στο home cinema και παιζει ασταματητα.

το επομενο που ξεκινησα αλλα δεν εχω τελειωσει ακομα ειναι το michiko to hachin. και αυτο original anime απο τη "συγχωρεμενη" τη Manglobe, χρονολογιας 2008 . αυτη η εταιρεια επρεπε να ειχε σαν αρχη της να φτιαχνει μονο original anime και δε θα εκλεινε ποτε. αρκετα πρωτοτυπη ιστορια και setting για τα δεδομενα των anime. οι χαρακτηρες ειναι αυτοι που δινουν πολυ μεγαλη αξια σ'αυτη τη σειρα

The closer you get to light, The greater your shadow becomes

MyAnimeList

giannis85

• Member
  • *
    • View Profile
« Reply #569 on: December 15, 2018, 11:01:32 PM »
Είδα που λέτε τον (50λεπτο) πιλότο του νέου SAO... Εντυπωσιάστηκα αρκετά με το πρώτο μισό, που είναι τελείως διαφορετική ιστορία, ενώ επιτέλους το A1 έβαλε animation που να μην φαίνεται σάπιο (με εξαίρεση κάποιες ατέλειες και κάτι CGI που δεν πείθουν), ενώ τα εφέ φωτισμού θυμίζουν όντως άλλο studio (φτάνει να μην ρίξουν το budget στα επόμενα επεισόδια - όπως κάνουν πάντα)! Τώρα μεν στο δεύτερο μισό ξαναγίνεται το SAO που αγαπάμε να μισούμε (brainless χαβαλές δηλαδή), αλλά κι έτσι ακόμα, έχει πια βελτιωθεί προς το καλύτερο, μιας και οι μάχες είναι επιτέλους σωστά χορογραφημένες, ενώ οι χαρακτήρες δεν φαίνονται πια τόσο retarted όσο τους ξέραμε, lol! Το cliffhunger τώρα μπορεί να είναι προβλέψιμο σε όποιον διάβασε τα novels, αλλά είναι όντως απρόσμενο σε οποιονδήποτε άλλο! Με λίγα λόγια είναι πολύ υποσχόμενο, κι ενώ θα ήταν υπερβολή να πούμε από τώρα ''SAO sucks no more'' (μιας και κανείς δεν εγγυάται αν θα χαλάσει αργότερα), αλλά φαίνεται να αφήνει σιγά-σιγά πίσω την κακή του φήμη, οπότε αξίζει σίγουρα μια ευκαιρία! Θέλω πολύ τώρα να δω πως θα πάει στην συνέχεια!

EDIT:
Είδα και το δεύτερο σήμερα! Αποκτά ενδιαφέρον!

K-Dot

• Anime Legend
  • *
  • My dear Melancholy,
    • View Profile
« Reply #570 on: December 16, 2018, 12:56:05 PM »
Είδα που λέτε τον (50λεπτο) πιλότο του νέου SAO... Εντυπωσιάστηκα αρκετά με το πρώτο μισό, που είναι τελείως διαφορετική ιστορία, ενώ επιτέλους το A1 έβαλε animation που να μην φαίνεται σάπιο (με εξαίρεση κάποιες ατέλειες και κάτι CGI που δεν πείθουν), ενώ τα εφέ φωτισμού θυμίζουν όντως άλλο studio (φτάνει να μην ρίξουν το budget στα επόμενα επεισόδια - όπως κάνουν πάντα)! Τώρα μεν στο δεύτερο μισό ξαναγίνεται το SAO που αγαπάμε να μισούμε (brainless χαβαλές δηλαδή), αλλά κι έτσι ακόμα, έχει πια βελτιωθεί προς το καλύτερο, μιας και οι μάχες είναι επιτέλους σωστά χορογραφημένες, ενώ οι χαρακτήρες δεν φαίνονται πια τόσο retarted όσο τους ξέραμε, lol! Το cliffhunger τώρα μπορεί να είναι προβλέψιμο σε όποιον διάβασε τα novels, αλλά είναι όντως απρόσμενο σε οποιονδήποτε άλλο! Με λίγα λόγια είναι πολύ υποσχόμενο, κι ενώ θα ήταν υπερβολή να πούμε από τώρα ''SAO sucks no more'' (μιας και κανείς δεν εγγυάται αν θα χαλάσει αργότερα), αλλά φαίνεται να αφήνει σιγά-σιγά πίσω την κακή του φήμη, οπότε αξίζει σίγουρα μια ευκαιρία! Θέλω πολύ τώρα να δω πως θα πάει στην συνέχεια!

EDIT:

Και μόνο που είχα δει οτι το 1ο επ θα ήταν 50 λεπτά δε το ξεκίνησα δε θα άντεχα χαχα

Katakuri

• Sick Team
  • Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #571 on: December 16, 2018, 03:13:16 PM »

EDIT:

Που να δεις και το 10ο.

giannis85

• Member
  • *
    • View Profile
« Reply #572 on: December 16, 2018, 09:25:32 PM »
Κάτι πήρε το αυτί μου, χε, χε, χε! ;D ;)

Kingdom_Hearts

• Sick Team
  • Anime Legend
  • *
  • Atashitte, honto baka.
    • View Profile
« Reply #573 on: January 07, 2019, 09:22:41 PM »
ειδα zombie land saga και hataraku saibou. απ'το πρωτο το μονο παραπονο που εχω  (και πρεπει να σταματησει να συμβαινει αυτο, αλλα δε το βλεπω) ειναι η χρηση του cgi οπου υπαρχει πολλη κινηση. του χαλαει ολη την εικονα. εξαιρετικος ο voice actor του "πρωταγωνιστη" και ζητω η θρυλικη Yamada Tae :P

το hataraku saibou θα επρεπε να αντικαταστησει τη βιολογια στα σχολεια και υποχρεωτικα να ψαλλεται το ending στο τελος του μαθηματος. βεβαια οταν ακουστει για πρωτη φορα το θρυλικο πλεον "ano ne, ano ne" δεν ξερω τι επιπτωσεις θα εχει στην ψυχικη υγεια των νεων.

απ'την καινουρια σεζον το crunchyroll εδειξε το πολυαναμενομενο tate no yuusha, νωριτερα απο την προγραμματισμενη πρεμιερα του η οποια ειναι 9 ιανουαριου. δεν ξερω ποσο τους κοστισε αυτο και αν αξιζε τον κοπο. αφου το ειχα βαλει στο ματι απο πριν, φυσικα δε με χαλασε καθολου. το πρωτο επεισοδιο που ηταν διπλο, δεν ηταν αρκετο για να βγαλω συμπερασμα. ειχε τα καλα του, ειχε και τα κακα του

The closer you get to light, The greater your shadow becomes

MyAnimeList