Author Topic: Μια νοσταλγία από παλιά!  (Read 742 times)

Civille

• Member
  • *
  • "Yuruse Sasuke……Kore de saigo da
    • View Profile
Μια νοσταλγία από παλιά!
« on: November 18, 2019, 07:48:53 PM »
Πριν πολλά χρόνια καθόμουν σε αυτό το site κάνοντας άπειρες συζητήσεις κουβέντες είτε για manga είτε για anime μέχρι και topic έφτιαχνα με θέμα "μαθαίνοντας ιαπωνικά",
έπειτα από το μεγάλο μου ταξίδι στην Ιαπωνία γνώρισα κάποιους ντόπιους τους οποίους είχανε μεγάλη τρέλα για one piece και το εννοώ μας πήγαιναν στο μαγαζί τους και όλα ήτανε τόσο απίστευτα πόσες limited edition φιγούρες χάρτες τα πάντα όλα να παίζει μουσική από τα πρώτα openings/endings μέχρι και τα τελευταία.
'ετσι μου θύμισε αυτήν την πόρωση που είχα τότε και με τις ώρες πωρονόμουν σε ένα topic.Μέχρι που αποχαιρέτησα την ιαπωνία και μου ήρθαν όλες οι νοσταλγίες από παλιά και μια από αυτές είναι η ομάδα σας.
Χρόνια και ζαμάνια minna πως τα πάτε?

Katakuri

• Moderator
  • Member
  • *
    • View Profile
Re: Μια νοσταλγία από παλιά!
« Reply #1 on: November 18, 2019, 08:44:55 PM »
Καλώς ήρθες ξανά αδερφέ!

Όπως βλέπεις, το One Piece είναι σταθερή αξία για την ομάδα μας. Μετά από, σχεδόν 9 χρόνια, η ομάδα ακόμα το μεταφράζει! Και απ' ό,τι φαίνεται, θα το μεταφράζει μέχρι να αποφασίζει αυτός δόλιος ο Oda να πει «Ως εδώ».

Ιαπωνία, ε; Θα 'θελα κι εγώ να την επισκεφθώ μια μέρα. Συγκεκριμένα, θα 'θελα να πάω στο Kyoto. Έχω δει και διαβάσει από Έλληνες που το έχουν επισκεφθεί και, σε συνδυασμό με εικόνες που έχω δει για το μέρος στο ίντερνετ, μου αρέσει πολύ. Δεν ξέρω αν θα πάω ποτέ Ιαπωνία, αλλά, αν πάω, θα φροντίσω να πάω σίγουρα στο Kyoto!

Καλώς ήρθες ξανά και... μην ξανά χαθείς!

Civille

• Member
  • *
  • "Yuruse Sasuke……Kore de saigo da
    • View Profile
« Reply #2 on: November 20, 2019, 09:31:07 AM »
Kyoto είναι η πιο φιλική και retro πόλη δεν υπάρχουν ουρανοξύστες φασαρία όπως tokyo osaka κάθε 100 βήματα και ναός είτε βουδιστικους είτε shinto ανεπιφύλακτα συνιστώ είναι μια ομορφιά που δεν συγκρίνεται και φυσικά εννοείται το καλύτερο ψωμί που θα φας στην ζωή σου θα το βρεις KYOTO

DarkClaw86

• Anime King
  • *
    • View Profile
« Reply #3 on: March 14, 2020, 04:37:05 PM »
χαζεύοντας παλιά ελληνικά intro θυμήθηκα  τα ΣΚ των παιδικών μου χρόνων και πόσο πολύ ανυπομονούσα να δω Dragonball  ;)
κομμάτι πίτσα,milko και  Goku ήταν στάνταρ κάθε ΣάββατοKυριακο  ;D

Kingdom_Hearts

• Sick Team
  • Anime Legend
  • *
  • Atashitte, honto baka.
    • View Profile
« Reply #4 on: March 16, 2020, 06:48:05 PM »
χαζεύοντας παλιά ελληνικά intro θυμήθηκα  τα ΣΚ των παιδικών μου χρόνων και πόσο πολύ ανυπομονούσα να δω Dragonball  ;)
κομμάτι πίτσα,milko και  Goku ήταν στάνταρ κάθε ΣάββατοKυριακο  ;D
εγώ είδα μια διαφήμιση του Alpha νομίζω, που έλεγε ότι τα πρωινά είναι για τα παιδιά και ότι έχουν παιδικό πρόγραμμα. Και μετά πετάει ότι ξεκινάει στις 6:30. ΣΤΙΣ ΕΞΙ ΚΑΙ ΜΙΣΗ. Ούτε το εγερτήριο του στρατού να ήταν. Θα τελειώνει κατά τις 10, βαριά 11 και μετά έχουν γεμίσει τα κανάλια με κουτσομπολιά και παπαγάλους που λένε "ειδήσεις". Ουστ
Η αλήθεια είναι ότι είχε άλλη χάρη το παλιό πρόγραμμα της τηλεόρασης αλλά αν έχανες το οτιδήποτε ήσουν καταδικασμένος. Παίζει να περνούσαν χρόνια μέχρι να το ξαναδείξει

The closer you get to light, The greater your shadow becomes

MyAnimeList

Katakuri

• Moderator
  • Member
  • *
    • View Profile
« Reply #5 on: March 16, 2020, 07:01:18 PM »
Πάντως, αν δεν κάνω λάθος, τέτοιες ώρες δεν σηκωνόμασταν κι εμείς; Έχω κάτι θολές αναμνήσεις ότι ξυπνούσα 6-7 το πρωί για να μην χάσω κάτι YuGiOh, Medabots κτλπ.

Ωραίες εποχές...

DarkClaw86

• Anime King
  • *
    • View Profile
« Reply #6 on: March 16, 2020, 07:29:12 PM »
νια ρε όλα τα παιδιά ξυπνάνε χαράματα(ειδικά τα ΣΚ που δεν έχουν σχολείο )!!!κ εγώ κατά τις 6:30 σηκωνόμουν ,σιγά σιγά μη ξυπνήσω κανένα και ξάπλωνα στο καναπέ να βλέπω διάφορα παιδικά και μετά από λίγο σηκωνόταν ο διάολος ο ίδιος ( ;D η αδελφή μου) και έμπαινε μπροστά στη τβ η γενικά με ενοχλούσε και άρχιζε ο πόλεμος
ωραίες εποχές  ;D ;D ;D
« Last Edit: March 16, 2020, 07:30:49 PM by DarkClaw86 »