Author Topic: Τα κατοικίδια των Sick  (Read 4292 times)

DarkClaw86

• Anime King
  • *
    • View Profile
Re: Τα κατοικίδια των Sick
« Reply #7 on: March 31, 2018, 12:22:04 PM »
κάποια περίοδο είχα ενυδρείο
Spoiler: show

αλλα δυστυχώς τα ψαράκια ζούσαν το πολύ ένα δίμηνο οπότε σταμάτησα να παίρνω γιατί τα λυπόμουν.
Συνεχίζεται...

Megumi

• Anime Lover
  • *
    • View Profile
« Reply #8 on: March 31, 2018, 09:49:50 PM »
Κάποτε τα φωτογράφιζα τώρα απέχω και βαριέμαι να ψάξω για την ώρα στους φακέλους με τις φωτογραφίες και τα αρχεία.

Κάποια στιγμή φροντίζαμε την Κανελίτσα. Ένα ταλαιπωρημένο μεγαλόσωμο σκυλί που έφτασε πετσί και κόκκαλο στην αυλή μας. Έζησε και έφαγε όσα στερήθηκε από τους υπόλοιπους στην περιοχή. Μας έκανε 2 υπέροχα κουταβάκια που όμως δόθηκαν σε οικογενειακούς φίλους που τα φροντίζουν. Η ίδια πέθανε ένα χρόνο μετά από τη γέννα. Σε όλο το λύκειο και το πρώτο μου έτος ήταν μαζί μας στο σπίτι.
Έπειτα πήραμε ένα κουταβάκι από έναν φίλο του οποίου είχε γεννήσει η σκυλίτσα του εκείνη την περίοδο και έψαχνε άτομα να τα δώσει. Η Σίλα λοιπόν που από άσπρο κουτάβι με καφέ αυτί κατέληξε να είναι περισσότερο καστανή παρά άσπρη πλέον, είναι το σκυλάκι που φροντίζουν οι δικοί μου στο πατρικό μου και όταν πηγαίνω τρελαίνεται για παιχνίδια και μόνο που δεν με ρίχνει κάτω.
Μαζί της μεγαλώνουν (ευτυχώς φιλικά) 3 μητέρες γάτες και άλλα 2 γατάκια την τελευταία φορά που ήμουν εκεί. Συνήθως από τα νεογέννητα, λίγα θηλυκά επιβιώνουν και μένουν στο σπίτι. Τα αρσενικά κατά βάση την κάνουν.

Αν μπορέσω θα τα βγάλω φωτογραφίες και θα τα ανεβάσω. Για την ώρα αρκεστείτε στην περιγραφή. Τώρα στην Αθήνα δεν θέλω να κλείσω σ' ένα διαμέρισμα οποιοδήποτε ζωάκι χρειάζεται σπίτι. Ίσως σε ακραία περίπτωση να μείνει κάποιο εδώ, αλλά έχοντας μεγαλώσει στην επαρχία δεν μπορώ να σκεφτώ ότι θα κλείσω σ' ένα μικρό χώρο κάποιο ζώο και δεν θα έχει την άνεση να κινηθεί όσο θα έπρεπε. Τέλος πάντων, δικές μου ιδέες και παραξενιές!  ::)
(ααα παλιότερα είχα και εγώ και καναρινάκια και 2-3 είχα πάρει χρυσόψαρα, μήπως τα δεύτερα στην έκαναν λόγω του φίλτρου ή του φαγητού; είχες ψάξει τότε μήπως έκανες κάτι λάθος; )
"If I leave my friend to die, isn't that the same thing as betraying him?"
-Killua

DarkClaw86

• Anime King
  • *
    • View Profile
« Reply #9 on: March 31, 2018, 10:14:07 PM »
(ααα παλιότερα είχα και εγώ και καναρινάκια και 2-3 είχα πάρει χρυσόψαρα, μήπως τα δεύτερα στην έκαναν λόγω του φίλτρου ή του φαγητού; είχες ψάξει τότε μήπως έκανες κάτι λάθος; )
τι να σου πω και φίλτρο τους είχα  και στο φαγητό ήμουν προσεκτικός,νεράκι αλλαγή μια φορά τη βδομάδα,γενικά προσπαθούσα να ακολουθώ όλες τις οδηγίες pet shopάδων (αν και δεν είναι πάντα οι καταλληλότεροι για συμβουλές...) και από site-ομάδες για κατικιδια!!!
Η αδελφή μου έχει ένα μόνο χρυσόψαρο και μάλιστα της ζει κανα 2 χρόνια τωρα...
αδικίες της ζωής :'(   ::) ;D
Εδώ είναι το ζευγαράκι που έχω τωρα
Η Λευκή

και ο Χιονούλης

sky3017

• Anime Legend
  • *
  • Fantastic,allons-y,geronimo
    • View Profile
« Reply #10 on: April 01, 2018, 11:40:04 PM »
τι να σου πω και φίλτρο τους είχα  και στο φαγητό ήμουν προσεκτικός,νεράκι αλλαγή μια φορά τη βδομάδα,γενικά προσπαθούσα να ακολουθώ όλες τις οδηγίες pet shopάδων (αν και δεν είναι πάντα οι καταλληλότεροι για συμβουλές...) και από site-ομάδες για κατικιδια!!!
Η αδελφή μου έχει ένα μόνο χρυσόψαρο και μάλιστα της ζει κανα 2 χρόνια τωρα...
αδικίες της ζωής :'(   ::) ;D
Εδώ είναι το ζευγαράκι που έχω τωρα
Η Λευκή

και ο Χιονούλης

ισως επαιζε ρολο και η θερμοκρασια του νερου,ειχαμε και εμεις καποτε στο σπιτι ψαρια,κατι ειχε παρει ο αδερφος μου για να εχει το νερο την καταλληλη θερμοκρασια,εμεις ειχαμε ενα πιρανχας και ενα γλυφτη,τα ειχαμε για αρκετα χρονια(οχι μαζι βεβαια αλλιως ο γλυφτης δε θα ζουσε τοσο :P)
i can't go a day without listening to music

Kingdom_Hearts

• Sick Team
  • Anime Legend
  • *
  • Atashitte, honto baka.
    • View Profile
« Reply #11 on: April 02, 2018, 08:02:48 PM »
αυτη ειναι η Jenny. οπως φαινεται και στην potato quality εικονα λογω παλαιοτητας, ηταν fabulous. Η Jenny γεννηθηκε πολυ αδυναμη και την ταϊζα γαλα με μπουκαλι και πιπιλα. μας την ειχε δωσει ενας βοσκος ο οποιος ερχεται στα μερη μας το χειμωνα. οπου πηγαινα με κυνηγαγε απο πισω και της αρεσε να την παιρνουν αγκαλια. φυσικα ζουσε στη φαρμα που εχω στο χωριο. δυστυχως δεν αντεξε και πολυ αλλα θεωρω οτι οσο αντεξε δε στερηθηκε τιποτα. until we meet again, Jenny.

The closer you get to light, The greater your shadow becomes

MyAnimeList

Karafla-sama

• Sick Team
  • Anime King
  • *
  • kaizoku
    • View Profile
« Reply #12 on: April 03, 2018, 10:03:31 AM »
τουλαχιστον δεν τη σουβλισατε.  πηγε απο φυσικα αιτια.
ειναι πραγματικα πολυ λυπηρο και ποναει πολυ οταν φευγει το ζωακι που αγαπας.
η μονη παρηγορια ειναι οτι του προσεφερες οτι ειχες και δεν ειχες και ο χρονος που περασε εδω
τον περασε με αγαπη και θαλπωρη.
ειχατε παιξει μπαλιτσα?
https://twitter.com/dodo/status/980867207214370816
( τα πρωτα χρονια το ιντερνετ ειχε κατακλυστει απο καθε ειδους παρανομια.
απατεωνες, εκβιαστες, βαπορακια,κλπ,κλπ,κλπ
αργοτερα που αρχισε να μπαινει ο πολυς και απλος κοσμος, κατακλυστηκε απο αγαπη!
το αναφερω διοτι πολλοι δε ξερουν πως ηταν το ιντερνετ στις αρχες, θα ηταν και αγεννητοι  8))

DarkClaw86

• Anime King
  • *
    • View Profile
« Reply #13 on: April 04, 2018, 01:22:58 PM »
Σήμερα που πήγα να βάλω φαγητό στα παπαγαλάκια μου
(είναι σε κλουβι σε εξωτερικό χώρο αφού είναι συνολο 12...)
IMG 0998" border="0 IMG 1019" border="0  IMG 0999" border="0

μου είχαν μια έκπληξη...

τι όμορφη που είναι η ζωή!!!
Καλημέρα
« Last Edit: April 04, 2018, 01:37:55 PM by DarkClaw86 »