Poll

Τι προτιμας για gaming? Υπολογιστή ή Κονσόλα?

Υπολογιστής
9 (47.4%)
Κονσόλα
6 (31.6%)
Φορητός Υπολογιστής
0 (0%)
Φορητή Κονσόλα
1 (5.3%)
Δεν με ενδιαφέρει
3 (15.8%)

Total Members Voted: 19

Author Topic: Υπολογιστής vs Κονσόλα  (Read 8366 times)

Feitan

• Anime Legend
  • *
  • My dear Melancholy,
    • View Profile
Re: Υπολογιστής vs Κονσόλα
« Reply #7 on: October 29, 2017, 09:15:18 AM »
PC mastur racu.

Όπως λέει ο χοκ,κανείς δε λέει πως η κονσόλα είναι καλύτερη απο έναν υπολογιστή όσο αφορά τις δυνατότητες πάνω σε ένα παιχνίδι οι υπόλοιπες σάλτσες για επεξεργασία βίντεο,εικόνας ή στρεαμ ή κατέβασμα παιχνιδιών είναι άσχετες για το 90% των ανθρώπων που παίζουν παιχνίδια στον υπολογιστή.

Όσο αφορά για το lol ή το CS GO ή το wow. Και οι κονσολες έχουν online είτε multiplayer είτε vs και υπάρχουν αντίστοιχα παιχνίδια όπως το fifa ή το nba 2k ή το gta v, που κατά βάσει προσφέρουν το ίδιο πράγμα. Θα μου πεις τώρα μπορείς να τα παίξεις και στο pc αυτά τα 3 παιχνίδια,βεβαίως και μπορείς αλλά τι θα κερδίσω πχ στο fifa; εξτρα fps; updgraded graphics; δε τα χρειάζομαι. Το ίδιο ισχύει για το lol πχ,δηλαδή αν γυρίσει κανείς και μου πει οτι παίζει αυτό το παιχνίδι ή το cs για τα fps,τα γραφικά και άλλες χίλιες δύο αρλούμπες θα γελάσω με αυτόν/ην(#2017 #ίσα_δικαιώματα).

Η αίσθηση ανωτερώτητας (και απο τις 2 πλευρές είναι εκνευριστική και ηλίθια). Δε θα μιλήσω για casual gaming,αλλά αν είσαι gamer και θες να έχεις την καλύτερη δυνατή εμπειρία σε ένα παιχνίδι θα πάρεις pc το οποίο κοστίζει δεν είναι ξεκάθαρα value for money ειδικά για κάποιον που θέλει να πάρει καινούργιο και να παίζει το pubg σε ultra high settings(φέρνω ένα παράδειγμα).

Τέλος δεν είναι μόνο το online gaming αυτό που μετράει στο αν ένα παιχνίδι είναι καλό και αν θέλω να παίξω online lol,cs,pubg πάω σε ένα battlenet με την παρέα και παίρνω την δόση μου.

Yahazugiri7

• Enforcer
  • Anime Legend
  • *
    • View Profile
    • Instagram
« Reply #8 on: October 29, 2017, 09:24:48 AM »
PC mastur racu.

Όπως λέει ο χοκ,κανείς δε λέει πως η κονσόλα είναι καλύτερη απο έναν υπολογιστή όσο αφορά τις δυνατότητες πάνω σε ένα παιχνίδι οι υπόλοιπες σάλτσες για επεξεργασία βίντεο,εικόνας ή στρεαμ ή κατέβασμα παιχνιδιών είναι άσχετες για το 90% των ανθρώπων που παίζουν παιχνίδια στον υπολογιστή.

Όσο αφορά για το lol ή το CS GO ή το wow. Και οι κονσολες έχουν online είτε multiplayer είτε vs και υπάρχουν αντίστοιχα παιχνίδια όπως το fifa ή το nba 2k ή το gta v, που κατά βάσει προσφέρουν το ίδιο πράγμα. Θα μου πεις τώρα μπορείς να τα παίξεις και στο pc αυτά τα 3 παιχνίδια,βεβαίως και μπορείς αλλά τι θα κερδίσω πχ στο fifa; εξτρα fps; updgraded graphics; δε τα χρειάζομαι. Το ίδιο ισχύει για το lol πχ,δηλαδή αν γυρίσει κανείς και μου πει οτι παίζει αυτό το παιχνίδι ή το cs για τα fps,τα γραφικά και άλλες χίλιες δύο αρλούμπες θα γελάσω με αυτόν/ην(#2017 #ίσα_δικαιώματα).

Η αίσθηση ανωτερώτητας (και απο τις 2 πλευρές είναι εκνευριστική και ηλίθια). Δε θα μιλήσω για casual gaming,αλλά αν είσαι gamer και θες να έχεις την καλύτερη δυνατή εμπειρία σε ένα παιχνίδι θα πάρεις pc το οποίο κοστίζει δεν είναι ξεκάθαρα value for money ειδικά για κάποιον που θέλει να πάρει καινούργιο και να παίζει το pubg σε ultra high settings(φέρνω ένα παράδειγμα).

Τέλος δεν είναι μόνο το online gaming αυτό που μετράει στο αν ένα παιχνίδι είναι καλό και αν θέλω να παίξω online lol,cs,pubg πάω σε ένα battlenet με την παρέα και παίρνω την δόση μου.
Δεν ξερω πως το κανεις κ συμφωνω παντα μαζι σου.....αλλα ναι ετσι ειναι οπως τα λες,ειναι αναλογα τι θελει ο καθενας κ συνηθως το pc ειναι για τα εξτρα που καποιοι θελουν.

NikosV20

• Anime Legend
  • *
  • Status loading ███████████ 99%
    • View Profile
    • Montblanc Norland Scanlations
« Reply #9 on: October 29, 2017, 10:08:20 AM »
Συνεπώς.......... ως χρήστης του PS4 πλέον κάνω ένσταση  για τις φοτο και ζητώ BAN για τον GioRgSaVv  ;D ;D ;D
Οφειλω να πω πως δεν ζηταμε να φαει μπαν καποιος καθως μπορει να την παθεις ο ιδιος μετα.
Περα απο αυτο,δε λεω κατι για το τοπικ ακομα,απλα μην ξεφυγετε.

Επισης στις πληροφοριες του giorg υπαρχουν ανακριβιες ειδικα στις φορητες κονσολες...ειναι λες κ τελευταια φορα που επαιξε φορητη κονσολα ηταν το 2000,καλα που δεν ειπε πως ειναι ασπρομαυρα ολα δλδ.Οσο για τις κανονικες κονσολες δε πανε μονο yt...εγω ολα μου τα βιντεο τα εχω φτιαξει στο ps4 ξερω γω :P

Τι εννοείς... κάνεις gaming video sto youtube?

Yahazugiri7

• Enforcer
  • Anime Legend
  • *
    • View Profile
    • Instagram
« Reply #10 on: October 29, 2017, 10:22:01 AM »
Συνεπώς.......... ως χρήστης του PS4 πλέον κάνω ένσταση  για τις φοτο και ζητώ BAN για τον GioRgSaVv  ;D ;D ;D
Οφειλω να πω πως δεν ζηταμε να φαει μπαν καποιος καθως μπορει να την παθεις ο ιδιος μετα.
Περα απο αυτο,δε λεω κατι για το τοπικ ακομα,απλα μην ξεφυγετε.

Επισης στις πληροφοριες του giorg υπαρχουν ανακριβιες ειδικα στις φορητες κονσολες...ειναι λες κ τελευταια φορα που επαιξε φορητη κονσολα ηταν το 2000,καλα που δεν ειπε πως ειναι ασπρομαυρα ολα δλδ.Οσο για τις κανονικες κονσολες δε πανε μονο yt...εγω ολα μου τα βιντεο τα εχω φτιαξει στο ps4 ξερω γω :P

Τι εννοείς... κάνεις gaming video sto youtube?
ειχα κανει κατι αποπειρες να κανω αστεια βιντεο με dark souls xD δεν θες να δεις :P (το ονομα μου ειναι ιδιο παντως,θα το βρεις)

χοκινακος

• Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #11 on: October 29, 2017, 10:50:31 AM »
Οι pc fans δεν ευχαριστιουντε με τιποτα... Βλέπω κάτι βιντεάκια στο yt που συγκρίνουν μέχρι και ta fps το ένα έχει 100 fps το άλλο 150 ξέρω εγώ που για εμένα αυτά είναι χαζομάρες,μετά από κάποιο σημείο τα fps είναι το ίδιο πόσα καρέ να αναγνωρίσει το ανθρώπινο μάτι δλδ?το uncharted 4 μ φενεται στο απλό ps4 έτρεχε 30 fps εμένα δεν μου κόλλησε καθόλου και το ευχαριστήθηκα,άντε να πω τα fps να μετράνε μέχρι τα 60 μετά από αυτό είναι να είχαμε να λέγαμε...

pasarakos

• Anime King
  • *
    • View Profile
« Reply #12 on: October 29, 2017, 11:04:19 AM »
Εγω σαν pc gamer βλεπω τα πραγματα λιγο διαφορετικα. Την κονσολα την πηρα μονο για τα exclusives. Bloodborne,uncharted κλπ. Ειναι αρκετα βολικη οταν καθεσαι στο κρεβατι και παιζεις αραγμενος, και οπως ειπατε και εσεις μεταφερεται ευκολα. Εχει ομως πραγματα που με εκνευριζουν. Οπως η συνδρομη για Online 60ευρω το χρονο (το οποιο το βρισκω εντελως γελειο και κατηγορω την Microsoft μιας αυτη ειναι που το ξεκινησε), 70ευρω το καθε παιχνιδι αντι για 60.

Στο pc μπορω να κατεβασω free games, να κατεβασω Mods και να αλλαξω ενα παιχνιδι εντελως (σε θεμα gameplay,γραφικα), να παιξω ΤΣΑΜΠΑ multiplayer, Keyboard+mouse (πραγματικα απορω πως παιζουν στην κονσολα FPS games.. μια φορα προσπαθησα και ζαλιστικα), υπαρχουν ενα σωρο sites που πουλανε games για pc σε εντελως γελεια τιμη σε σχεση με τις προσφορες που βαζουν οι κονσολες, + οτι αρκετα απο αυτα τα sites δινουν free games σχετικα συχνα (δεν χρειαζεται να εχεις π.χ PS+ για να παρεις το free game που σου δινει η Sony καθε μηνα) και αλλα πολλα.

Ειναι αρκετοι αυτοι που δεν ειχαν ποτε τους καλο PC, μιας και θελει να σκασεις αρκετουτσικα λευτα για ενα καλο, και το εχουν παει στις κονσολες. Και εγω μικρος με Playstation την εβγαζα, αλλα μολις εκανα ενα καλο PC τα ειδα διαφορετικα τα πραγματα.

Προσωπικα πιστευω πως ο μονος λογος για να παρει καποιος κονσολα ειναι το value for money που λενε και η ανεση του καναπε.

EDIT: Και κατι αλλο που ξεχασα να αναφερω. Η κυκλοφορια του ps3 εχει σταματησει, με λιγα λογια οταν σου χαλασει το ps3 που εχεις αυτη τη στιγμη η μονη επιλογη σου ειναι να αγορασεις ενα μεταχειρισμενο που λογικα μετα απο τοσα χρονια που θα το εχει καποιος δεν θα ειναι και στην καλυτερη κατασταση. Και αυτο θα γινει μελλοντικα και στις επομενες κονσολες, οποτε τα games τα οποια εχεις αγορασμενα,ειδικα αν ειναι σε ψηφιακη μορφη πανε χαμενα.
« Last Edit: October 29, 2017, 12:23:50 PM by pasarakos »

GioRgSaVv

• Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #13 on: October 29, 2017, 01:53:19 PM »
Προσωπικα πιστευω πως ο μονος λογος για να παρει καποιος κονσολα ειναι το value for money που λενε και η ανεση του καναπε.

ναι αλλα 4 παιχνιδια να παρει και ερχεται κατευθειαν στα ιδια λεφτα με ενα pc,
η ανεση του καναπε τωρα... θυμαμαι παλια οποτε ελειπαν ολοι απο το σπιτι, συνδεα το pc μου με την τηλεοραση του σαλονιου και αραζα και εγω στον καναπε.
ξαπλωμενος με το ποντικι διπλα στο τραπεζακι και το πληκτρολογιο στα ποδια μου, επαιζα lol ;p
αλλα γινεται, αμα θες.

χοκ αυτο που ειπες με τα fps, το ανθρωπινο ματι μπορει να αναγνωρισει 80-100 fps περιπου, απλα απο τα 30 και πανω φαινονται ολα ομαλα, και οσο ανεβαζεις τα fps ολο και πιο ομαλα-αληθινα φαινονται.

αυτην την στιγμη ας πουμε εχω μια 27 ιντσων οθονη με freesync, 75hrz, 1ms που κοστιζει 200€.
αυτο σημαινει οτι με ενα μετριο budget για pc εως και 1000 ευρω εχεις υπολογιστη-οθονη-περιφερειακα που θα σου βγαλουν μια απιστευτη gaming εμπειρια σε ultra(τωρα) και high(σε 3 χρονια) ρυθμισεις για τα επομενα 3 με 4 χρονια.
Που για να το κανεις αυτο σε μια κονσολα θα πρεπει να βαλεις 250€ για το ps4, +180€ για μια οθονη 27 ιντσων 60hrz(300€ αμα θες πιο μεγαλη) και για τα επομενα 3 χρονια 180 ευρω συνδρομη + το κοστος των παιχνιδιων που θα αγορασεις αυτα τα χρονια, και συνηθως μετα απο 3 χρονια ολοι αγοραζουνε δευτερο χειριστηριο, πανω κατω βγαινουν 700-800 ευρω.
Και παλι τα ultra settings του υπολογιστη ειναι πολυ καλυτερα απο τα ultra settings μιας κονσολας, συν τα +15 / +45 fps στα παιχνιδια.
Αυτα τα +200 ευρω που θα βαλεις για το pc θα αξιζουν και με το παραπανω, μιας και που μπορεις να κανεις χιλια δυο πραγματα ακομα,
και δε θα χρειαζεται να τρεχεις μεχρι τα νετ για να παιξεις το αγαπημενο σου παιχνιδι και μετα να ξαναγυρνας πρωινιατικα στο σπιτι, εισαι ηδη εκει.

yaha.. ναι, η τελευταια μου φορητη κονσολα ηταν το nintendo ds το 2006?-7?, δεν ξερω πολλα απο αυτες, ξερω μεν μπορουν να κανουν αναπαραγωγη τραγουδιων, να βγαλουν φωτογραφιες, αλλα πια συσκευη πλεον δεν μπορει να τα κανει αυτα το 2017? θεωρησα οτι ηταν αυτονοητο και δεν χρειαστηκε να τα βαλω αυτα.

τωρα για οτι αλλα μικρολαθακια εχω κανει στον πινακα διορθωστε με, δεν εχω ολες τις συσκευες οποτε δεν ξερω και πολλα, εχω μονο οσες αξιζουν ;)
« Last Edit: October 29, 2017, 01:55:31 PM by GioRgSaVv »

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal