Poll

Τι προτιμας για gaming? Υπολογιστή ή Κονσόλα?

Υπολογιστής
9 (47.4%)
Κονσόλα
6 (31.6%)
Φορητός Υπολογιστής
0 (0%)
Φορητή Κονσόλα
1 (5.3%)
Δεν με ενδιαφέρει
3 (15.8%)

Total Members Voted: 19

Author Topic: Υπολογιστής vs Κονσόλα  (Read 8148 times)

GioRgSaVv

• Anime Legend
  • *
    • View Profile
Υπολογιστής vs Κονσόλα
« on: October 28, 2017, 08:34:19 PM »

Εσυ πως προτιμας να παιζεις τα παιχνιδια σου? Σε υπολογιστη ή σε κονσολα?
(πριν απαντησεις διαβασε πρωτα ολο το post, μπορει να αλλαξεις γνωμη)

Κόστος
Άνεση
Μέγεθος
Φορητότητα
Θόρυβος
Ταχύτητα
Γραφικά
FPS
Παιχνίδια
Άλλες χρήσεις
Υπολογιστής
Υψηλό
Ανάλογα τον
καθένα
Συνήθως
μεγάλο
Όλα Max
60+
Όλα, εκτός τα
exclusives
Τα Πάντα
Κονσόλα
Χαμηλό
Καλά
30 ή 60
Αρκετά αλλά
όχι όλα
Browser,
μέχρι εκεί
Φορητός
Υπολογιστής
Μέτριο
Καλά
60
Όλα, εκτός τα
exclusives
Σχεδόν τα
πάντα
Φορητή
Κονσόλα
Χαμηλό
30 ή 60
Αρκετά αλλά
όχι όλα

Οι κονσολες μπορει μεν να ειναι φθηνες αλλα το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να παιξουν παιχνιδια και να ανοιξουν το youtube.
Για να κανεις stream η να καταγραψεις βιντεο θα χρειαστεις οποσδηποτε ενα εξαρτημα(elgato HD) το οποιο θα πρεπει να αγορασεις εξτρα, που στον υπολογιστη απλα κατεβαζεις το software και εισαι ετοιμος.
Ο υπολογιστης απο την αλλη ειναι και για αλλες χρησεις εκτος απο το να παιζεις παιχνιδια, μπορεις να κατεβασεις και να δεις ταινιες, να τρεξεις προγραμματα επεξεργασιας βιντεο-εικονας-ηχου, μεχρι και να κατεβασεις παρανομα τα παιχνιδια απο τις παλαιοτερες κονσολες και να τα παιξεις με emulator, μπορεις να κανεις τα παντα.
Ενας μετριος υπολογιστης, αξιας 600ευρω, μπορει να παιξει ολα τα παιχνιδια σε high-max settings, και να κανει και ολα τα παραπανω, ενω μια κονσολα αξιας 500ευρω(xbox one x) το μονο που μπορει να κανει ειναι να παιξει παιχνιδια και να λειτουργησει σαν browser, σαν smart tv.
Στις κονσολες δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις ποντικι η πληκτρολογιο και να παιξεις MMO-RPG games, αυτα υπαρχουν μονο στους υπολογιστες, οπως και για τα FPS games, θελω να σας δω τι θα κανεται οταν θα βγει το PUBG για το xbox!! :D
Στον υπολογιστη μπορεις κιολλας να κατεβασεις παρανομα ολα τα παιχνιδια και να τα παιξεις, στις κονσολες αναγκαστηκα πρεπει να τα αγορασεις, δε λεω πως αυτο ειναι καλο, αλλα αν καποιος δεν εχει πολλα λεφτα για παιχνιδια, με το να δωσει +200 / +300 ευρω για να παρει pc θα του βγει πιο φθηνο απο το να παρει κονσολα.

Την 5η επιλογη την εβαλα για αυτους που δεν τους νοιαζει και ιδιαιτερα
θα παιξουν το gta στην κονσολα τους, το CS GO στο pc τους, τα Pokemon στο Switch τους.

Υπαρχουν πολλα ακομη πραγματα που θα μπορουσα να πω σε αυτο το θεμα αλλα θα με επαιρνε πολυ ωρα, το αφηνω πανω σας.

μερικες εικονες τυχαιες εικονες που βρικα στο google
Spoiler: show

NikosV20

• Anime Legend
  • *
  • Status loading ███████████ 99%
    • View Profile
    • Montblanc Norland Scanlations
Re: Υπολογιστής vs Κονσόλα
« Reply #1 on: October 28, 2017, 09:40:27 PM »
Ντάξει προφανώς και είσαι φαν του pc :P .

Υπολογιστής:
Νομίζω πως κάνεις λάθος. Με 600 ευρο για gaming pc, δεν αγοράζεις-φτιάχνεις.
Κονσόλα:
 Εγώ είμαι καθαρά χρήστης του ps από μικρός 12 - 13 χρονών και παίζω τυπικά παιχνίδια και όχι κάψιμο!
Φορητός Υπολογιστής:
 Χρήσιμος μέχρι ένα σημείο μετά κόλλημα μέχρι θανάτου και αντί για σόμπα το χειμώνα ανοίγεις το laptop για κανα μισάωρο και μετά ζεσταίνεις άνετα ένα δωμάτιο.
Φορητή Κονσόλα:
Καθαρά για να σκοτώνεις την ώρα σου και όχι για πολλά.

Συνεπώς.......... ως χρήστης του PS4 πλέον κάνω ένσταση  για τις φοτο και ζητώ BAN για τον GioRgSaVv  ;D ;D ;D

GioRgSaVv

• Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #2 on: October 28, 2017, 11:54:20 PM »
Εγώ είμαι καθαρά χρήστης του ps από μικρός 12 - 13 χρονών
τι με λες τωρα.. 2μισι χρονων ειχα ps1, στα 3 μου θυμαμαι για δωρο γενεθλιων με ειχαν κανει τον αλαντιν και τον ντοναλντ ντακ
και για 3 χρονων επαιζα πολυ καλυτερα απο τους γονεις μου

κοιτα δεν ειναι οτι δε μαρεσουν οι κονσολες, απο εκει ξεκινησα.. αλλα οταν πηρα pc καταλαβα τι διαφορα
το pc εχει πιο εντονο multiplayer, το χαιρεσαι πιο πολυ, cs go, league of legends, σε πορωνει πιο πολυ ενα τετοιου ειδους game παρα ενα game της κονσολας, νταξει την πρωτη μερα μπορει να παιξεις και 10 ωρες, αλλα σε μια κανονικη μερα θα παιξεις μια ωριτσα και αν, αφου το εχεις τερματισει και το εχεις ψιλοβαρεθει.. ενω ας πουμε το league of legends η το cs go εισαι ικανος να παιζεις με τις ωρες και ας εχεις ηδη 1000+ games στο ιστορικο σου.

Akagami no Shanks

• Enforcer
  • Anime Legend
  • *
  • Always be yourself.Unless you can be a pirate.
    • View Profile
« Reply #3 on: October 29, 2017, 12:46:48 AM »
PC Master race

χοκινακος

• Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #4 on: October 29, 2017, 02:05:04 AM »
Δεν χρειάζεται να βάζουμε παιχνίδια όπως λολ και counter strike  αυτά τα παίζεις και με ένα κακο pc,δεν χρειάζεται δλδ ο άλλος να τα σκάσει για να παίζει αυτά τα παιχνίδια

Επίσης αναφέρεις streaming κτλπ...δεν μίλησε κανένας για αυτά λογικό το pc σε αυτά να είναι ανώτερο... σαν σύστημα είναι ανώτερο  το αναγνωρίζουμε οι console fans αυτό αλλά το θέμα είναι τα games και συγκεκριμένα οι sony έχει παιχνιδαρες που εσείς δεν μπορείτε να τα παίξετε 
Επίσης είναι και η άνεση ένα θέμα όπως και να το κάνουμε η κονσόλα είναι πιο άνετη από το pc τώρα να καθεσε πάνω από μια μικρή οθόνη δεν είναι το ίδιο με το να αράζεις στο κρεβάτι σου να συνδέεις εύκολα και γρήγορα την κονσόλα σου και να παίζεις στην τηλεοραση σου
Είπες ότι παίζεις με pc 600 ευρώ ολλα στο very high τα νέα παιχνίδια σωστά?δεν ξέρω αν γίνετε αυτό αλλά θα θέλει πολύ ψάξιμο...ο φίλος μ έχει δώσει πριν 2 χρόνια 900 ευρώ για να φτιάξει ένα pc και είναι πολλά games που δεν μπορεί να τα βάλει στα high γιατί πέφτουν τα fps οπότε κάθετε ψάχνει για νεο επεξεργαστή τώρα...γιατί να μπλέξεις με ιστορίες?ουσιαστικά το 1080p 30-60 fps το περνω στο ps4 και παίζω και επιπλέον παιχνίδια

Saiyan

• Anime Freak
  • *
    • View Profile
« Reply #5 on: October 29, 2017, 09:00:14 AM »
Καθόλου προκατειλημμένο το τόπικ :P και να μην θέλει κάποιος να ψηφίσει PC θα το κάνει έτσι πώς τα γράφεις :P :P . Σοβαρά τώρα θα πώ για μένα που μια φορά και έναν καιρό είχα και PSP και PC . Καταρχάς όλα αυτά που είπες ισχύουν,οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι παραμόνο την δικιά μου εμπειρία.Φυσικά και έχει ένα σωρό πλεονεκτήματα όμως βρίσκω το PC και ακρηβό(αν θες να είναι καλό) και δύσκολο ώς προς τη μεταφορά του σε μακρινές αποστάσεις.Ακόμα και μέσα στο σπίτι όμως όταν θα κάτσεις να δεις πολλά επεισόδια μαζί και θα θες να αλλάξεις θέση απο το θρανιό στο καναπέ,γιατί πιάστηκες,δεν θα μπορείς εκτώς και αν μιλάμε για Laptop,αλλά τότε θα υστερεί απο  άποψη gameplay .Αργότερα που θα βγάζω τα δικά μου λεφτά και θα έχω το δικό μου αμάξι το να αγοράζω και να πηγαινοφέρνω ολόκληρο PC  θα είναι λογικά πιο εύκολο, αν και τώρα φάινεται δυσκολάκι.Οπότε προσωπικά και προσωρινά για καθαρά gameplay υποστηρίζω κονσόλα φορητή που δεν πιάνει και χώρο και είναι και πολύ τήμια απο άποψη κόστους.Για LOL, Call OF Duty Κλπ ΄ πάω και σ ένα νέτ όταν υπάρχει παρέα και είμαι κομπλέ.

Yahazugiri7

• Enforcer
  • Anime Legend
  • *
    • View Profile
    • Instagram
« Reply #6 on: October 29, 2017, 09:06:41 AM »
Συνεπώς.......... ως χρήστης του PS4 πλέον κάνω ένσταση  για τις φοτο και ζητώ BAN για τον GioRgSaVv  ;D ;D ;D
Οφειλω να πω πως δεν ζηταμε να φαει μπαν καποιος καθως μπορει να την παθεις ο ιδιος μετα.
Περα απο αυτο,δε λεω κατι για το τοπικ ακομα,απλα μην ξεφυγετε.

Επισης στις πληροφοριες του giorg υπαρχουν ανακριβιες ειδικα στις φορητες κονσολες...ειναι λες κ τελευταια φορα που επαιξε φορητη κονσολα ηταν το 2000,καλα που δεν ειπε πως ειναι ασπρομαυρα ολα δλδ.Οσο για τις κανονικες κονσολες δε πανε μονο yt...εγω ολα μου τα βιντεο τα εχω φτιαξει στο ps4 ξερω γω :P