Poll

Τι προτιμας για gaming? Υπολογιστή ή Κονσόλα?

Υπολογιστής
9 (47.4%)
Κονσόλα
6 (31.6%)
Φορητός Υπολογιστής
0 (0%)
Φορητή Κονσόλα
1 (5.3%)
Δεν με ενδιαφέρει
3 (15.8%)

Total Members Voted: 19

Author Topic: Υπολογιστής vs Κονσόλα  (Read 8586 times)

nikiforos

• Newbie
  • *
    • View Profile
Re: Υπολογιστής vs Κονσόλα
« Reply #14 on: October 29, 2017, 01:54:31 PM »
Πολλα παιζουν το ρολο τους για να υπαρχει αποψη. Η ηλικια κυριως και το οικονομικο. Μετα ερχεται ο τυπος του gaming που θελει ο καθενας και το ποσο
θα ασχοληθει. Οροι οπως fps-competitive gaming-stuttering-1/1 ειναι κομματια πλεον της τεχνολογικης επιστημης. Προφανως υπαρχει και το κομματι marketing αλλα υπαρχει
και η διαφορα στο ματι. Αλλα και παλι για να εχεις αποψη πρεπει να εχεις τη δυνατοτητα να τα δεις ολα! Ωραια η κονσολα για casual και 4fun καταστασεις. Για σοβαρη ενασχοληση ομως μονο pc.

ps. Απαντηση για το απο πανω σχολιο περι fps στα pc. Τα 100 με τα 150 εχουν τεραστια σημασια για οσους παιζουν competitive ή απλα εχουν 144hz monitor. Αν υπολογισουμε και keyborad/mouse με τους καταλληλους αισθητηρες παιρνουμε το 1/1 στην αποκριση μας. Αυτο μας δινει και το advantage εναντι καποιου που δεν εχει ενα τετοιο ολοκληρωμενο συστημα. Γι αυτο και πολλοι κλαινε λεγοντας "Μα αφου ειχα κρυφτει πισω απ τον τοιχο, πως με ειδε?". Για το δικο τους μηχανημα ειχαν κρυφτει, αλλα γι αυτον που επαιρνε το 1/1  υπηρχαν καποια " που ηταν φανερος.

kontorevi8oulis

• Anime King
  • *
  • Αν κάτι σε κάνει να διαφέρεις, ΑΠΛΑ-ΔΕΞΟΥ-ΤΟ!!!!
    • View Profile
« Reply #15 on: October 29, 2017, 02:08:36 PM »
Αρχικά θέλω να αναφέρω ότι δεν καταλαβαίνω τον λόγο που κάποιος μπορεί να προτιμήσει έναν φορητό υπολογιστή για games....  ??? ??? ??? Αλλά όπως βολεύεται κανείς!!!
Ποτέ μου δεν έχω αγοράσει κονσόλες εκτός από τα λεγόμενα polystation ξέρετε απο αυτά που πουλάνε στα πανηγύρια και στα παζάρια ή για να το θέσω καλύτερα πουλούσαν! Δεν μπορώ να πω και εγώ πολλές φορές έχω μπει στον πειρασμό να πάρω ένα ps, έχω παίξει αρκετές φορές αλλά ποτέ δεν μπορώ να πω ότι έχω κατάενθουσιαστεί, μου την δίνει πάρα πολύ ο χειρισμός με το χειριστήριο δεν μπορώ να το βολέψω με τίποτα.
Είμαι φαν του pc αλλά δεν γίνετε να ακυρώσω τελείως το ps ή το xbox, σου δίνουν διαφορετικό gameplay έχει διαφορετικό επίπεδο interface δεν μπορώ να πω ότι είναι μεγαλύτερο, αλλά standar είναι εντελώς διαφορετικό, δεν μου αρέσει προσωπικά το multyplay στις κονσόλες, το θεωρώ χαζό και βαρετό, είναι ωραίο να παίζεις καπ και που κανα ματσάκι pro ή fifa, ΝΒΑ κτλ με κανα φιλαράκι αλλά αυτό μπορείς να το απολαύσεις και στο νετακι της πλατείας έτσι πιστεύω.
Καλά δεν με λες και κανέναν τρομερό gamer αλλά το l2, το wow, το aion, το lolακι μου και καμιά DOTA θα τα παίξω, επίσης θα έδινα τα πάντα για το τρομερό "god of war" στο ps  ::) ::) ::) ::)
Αν σκεφτούμε το κοστολόγιο που χρειάζεται για το καθένα δεν μπορούμε να πούμε ότι το ένα συμφέρει περισσότερο από τα άλλα, ας πάρουμε για παράδειγμα το assassin όλη την σειρά για κάθε πιο νέο game θες και καλύτερα χαρακτηριστικά στο pc σου γιατί αλλιώς όχι δεν θα μπορέσεις να απολαύσεις το παιχνίδι αλλά πολλές φορές δεν θα σου το ανοίξει καν οπότε είναι ή μια ή άλλη, ή θα πάρεις μία κονσόλα με 300-500 euro και θα ξέρεις ότι μπορείς να παίζεις μόνο τα παιχνίδια τα οποία είναι για την εκάστοτε κονσόλα ή θα πάρεις ένα pc με μία 500ρα έτοιμο με μεσαία χαρακτηριστικά που θα παίξεις πάλι συγκεκριμένα games σίγουρα περισσότερα αλλά όχι όλα!  :-\ :-\ Αλλά θα μου πει κανένας, αν θες να παίζεις games δε θα πάρεις έτοιμο pc θα το φτιάξεις μόνος σου, έτσι ώστε με τα ίδια λεφτά και λίγα περισσότερα βεβαίως θα μπορείς να έχεις το gameplay που θες, αλλά όμως τι θα γίνει με τις νέες εκδόσεις?
Εγώ θέλω να το σκεφτώ ποιο πρακτικά δηλαδή με το να πάρεις ένα pc  πιστεύω ότι είναι μια επένδυση εκτός από τα games μπορείς να κάνεις πολλά περισσότερα, που σαφώς δεν μπορείς να τα κάνεις με την κονσόλα!!!

Ιδέα κολλητού

Marco the phoenix

• Anime Freak
  • *
    • View Profile
« Reply #16 on: October 29, 2017, 02:24:54 PM »
Εγώ παιδιά θα πω κονσόλα για πιο λόγο διότι εκεί  ειδικά στο ps4 εκεί θα βγαίνουν τα καλύτερα παιχνίδια όπως God of war final fantasy 7 remake  resident evil 2 remake και άλλα δεν λέω υπολογιστή γιατί δεν βγαίνουν τα καλύτερα παιχνίδια ναι δεν λέω πως ο υπολογιστής δεν είναι τούμπανο παίζεις δωρεάν μπορείς να κάνεις γραφικά και frames όμως πάνω κάτω τα ίδια είναι διότι και ps4 πάρεις θες τηλεόραση για να εκμεταλλευτείς  το 4Κ ΓΡΑΦΙΚΑ και στον υπολογιστή επίσης γιατί όσο εξελίσσονται  τα παιχνίδια τόσο ανανεωμένα γραφικά  θα έχουμε οπότε θα πρέπει να κατέχουμε και τα απαιτούμενα εργαλεία και αυτά είναι τηλεόραση για κονσόλα και οθόνη για υπολογιστή

χοκινακος

• Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #17 on: October 29, 2017, 05:48:17 PM »
Αγόρασα ps4 220 ευρώ έδωσα 40 για nier automata 33 για overwatch και από 20 για the last of us και bloodborne και έχω παίξει τζάμπα από φιλους ολλα τα uncharted gta v watch dogs 2 sniper elite 4 shadow of mordor battlefield 1 ολλα αυτά χαλώντας στο σύνολο 330 ευρώ με ps4 μαζι
65 εκατομμύρια πωλήσεις έχει το ps4 από αυτούς το 10-20% να είναι τέρμα φανατική gamers και να αγοράζουν 20 παιχνίδια το χρόνο,ολλοι οι υπόλοιποι είτε αγοράζουμε παιχνίδια σε εκπτώσεις είτε δανειζόμαστε από κανένα videoclub είτε δανειζόμαστε από φίλους
Ένας μέσος console gamer άντε να αγοράσει 6-7 παιχνίδια το χρόνο τα άλλα βρίσκει τρόπο συνήθως και τα παίζει αλλιώς
Με λίγα λόγια το μπάτζετ σε διάστημα 7ετιας(όσο διαρκεί μια γενιά) άντε να χαλάσει σου λέω εγώ τώρα 900- 1000 ευρώ και τα παίζει ολλα χαλαρά χωρίς να τρέχει στα φόρουμ και να ρωτάει ποια είναι καλή κάρτα γραφικών αυτήν την εποχή,ποιος επεξεργαστής είναι συμβατός με την μιτρικη κτλπ
Το pc 1000% θα σου βγάλει προβλημα κάποια στιγμή αλωτε μικρό αλωτε μεγαλο,η κονσόλα μπορεί να τρέχει νορμάλ όσο καιρό κ να την έχεις (το ps2 το έχω από το 2007 και ακόμα δουλεύει)
Ένα άλλο θέμα εκτός από τα exlusives είναι και ότι μερικά γκειμς αργούν αρκετά να βγουν σε pc,το ff xv έχει βγει η ακόμα περιμένετε?
Επίσης δεν είναι λίγες οι φορές που τα παιχνίδια στο pc είναι με χάλια ports
Αύριο η Σόνυ ανακοινώνει 7 νέα exlusive χώρια από αυτά που θα ανακοινώσει ps experience
Επίσης λετε ότι όποιος ασχολείται σοβαρά με το gaming είναι μονόδρομος να πάρει pc...διαφωνώ οποίος θέλει να δει τι μπορεί να δώσει ένα γκειμ περνει ps

eminemlp

• Sick Team
  • Anime King
  • *
  • We're all living in each other's paranoia.
    • View Profile
« Reply #18 on: October 30, 2017, 01:10:43 AM »
Μιας κι ανοίξατε το κουτί της Πανδώρας θα ήθελα να μοιραστώ με τη σειρά μου τη γνώμη μου γι αυτό το θέμα... Αρχικά σας ικετεύω σταματήστε επιτέλους τα "επιχειρήματα" του στυλ <το Pc είναι καλύτερο γιατί έχει το ποντίκι και το πληκτρολόγιο> ή <η κονσόλα είναι καλύτερη γιατί κάθεσαι σε καναπέ με φίλους αράζεις παίζεις και γελάς>....  Ναι, δεν διαφωνώ και οι δύο πλευρές έχουν δίκιο αλλά είναι σαν να σου λέω <το σουβλάκι είναι αντικειμενικά καλύτερο απ τη pizza γιατί εμένα προσωπικά δε μου αρέσει το τυρί>... Εάν πραγματικά υπάρχει ανάγκη σύγκρισης των κονσολών αναμεταξύ τους ή με το Pc απλά βάλτε κάτω τα τεχνικά χαρακτηριστικά και δείτε ποιο υπερέχει. Θα ήθελα όμως να σκεφτείτε ότι όσο το κάνετε αυτό οι εταιρείες λανσάρουν παιχνίδια σκουπίδια από θέμα story ή gameplay, τα οποία είναι απλά καλοντυμένα με όμορφα γραφικά και υψηλά fps χωρίς σταγόνα ουσίας μέσα τους κι αντί να μένουν απούλητα στα ράφια διότι δεν αξίζουν ούτε ώρα από τη ζωή μας πόσο μάλλον χρήματα απ τη τσέπη μας, ο κόσμος καταλήγει να βλέπει μόνο τα video σύγκρισης ανάμεσα στις πλατφόρμες λες κι ένα ανούσιο game θα γίνει λιγότερο βαρετό εάν το παίζεις σε 60fps ή σε 4K ή σε Atari 8-Bit. Επίσης όσο αφορά το value for money που τόσο συχνά έχει αναφερθεί σκεφτείτε πόσο μεγάλο κομμάτι της gaming κοινότητας ανά το κόσμο ξοδεύει χιλιάρικα για να φτιάξει ένα Pc και καταλήγει να παίζει Minecraft ή αγοράζει το Ps4 Pro και το Xbox One X (πλέον) για να παίζει αποκλειστικά Fifa ή Pes. Αυτό που θέλω να πω, με δύο λόγια, είναι αφήστε τις ανούσιες κόντρες και βρείτε παιχνίδια που να σας ταιριάζουν και να γεμίζουν δημιουργικά το χρόνο σας κι εάν αυτό συνοδεύεται με Ultra Settings ή 4K, απλά χαρείτε το, εάν όχι τότε και πάλι θα έχετε μείνει με ένα καλό game.

A screen isn't a portal to the "video-games" world. I know... I've tried!

Karafla-sama

• Sick Team
  • Anime King
  • *
  • kaizoku
    • View Profile
« Reply #19 on: October 30, 2017, 10:46:26 AM »
το τελευταιο επρεπε να ειναι "ολα ή τιποτα"  ;)
στην εποχη της αφθονιας ενα σπιτι εχει τα παντα ολα
και μαλιστα σε καθε δωματιο!
μονο ενα λειπει ακομα απο τα σπιτια μας. το ταχυτατο ιντερνετ, Gb και πανω.

Yahazugiri7

• Enforcer
  • Anime Legend
  • *
    • View Profile
    • Instagram
« Reply #20 on: October 30, 2017, 10:54:17 AM »
Τιιι :o δεν ειναι καλα ολα αυτα τα παιχνιδια??? πω πω πεφτω απο τα συννεφα τωρα(ειρωνικά φυσικά :P) Τους δινεις υλικο για να γραψουν αλλες 10 σελιδες τωρα να ξερεις παντως,αν κ εχεις δικιο κ το λεγαμε κ απο κοντα αυτο :-\

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal