Author Topic: Shadowverse  (Read 3186 times)

Aishiteru

• Newbie
  • *
    • View Profile
Shadowverse
« on: December 26, 2016, 09:49:57 PM »
Έχοντας συμπληρώσει μονάχα κάτι ώρες κοντά σας ως μέλος, αποφάσισα να κάνω την αρχή με το πρώτο μου topic. Για να μην τα πολυλογώ, όπως μπορείτε να δείτε και από τον τίτλο: Shadowverse.

Πρόκειται για ένα σχετικά νέο CCG (Collecting Card Game) το οποίο μπορείτε να το κατεβάσετε τελείως δωρεάν από το steam. To Shadowverse μπορείτε να το παίξετε κάλλιστα και από την Android ή iOS mobile συσκευή σας. Ακούγοντας Card Game ενδεχομένως στο μυαλό να σας έρχεται ένα από τα πιο γνωστά Online Card Games της εποχής το Hearthstone: Heroes of Warcraft. Στο σημείο αυτό να σας ενημερώσω πως έχω παίξει τόσο Hearthstone (και μάλιστα πάρα πολλές ώρες και σε υψηλό επίπεδο) όσο και άλλα Card Games που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο και αν το Shadowverse μοιάζει αρκετά με το Hearthstone στην γενική εικόνα, το 'νεογέννητο' Shadowverse φαίνεται να το ποδοπατάει...

Gameplay: Όπως αναφέρθηκε προηγουμένως το Shadowverse μοιάζει στο gameplay με το Hearthstone μιας και η λογική είναι η ίδια. Ο κάθε παίκτης έχει ένα deck και ξοδεύοντας 'mana' ρίχνει στο πεδίο της μάχης τέρατα και spells προκειμένου να μηδενίσει το life του αντιπάλου. Τα mechanics του Shadowverse είναι όμορφα και ο παίκτης μπορεί γρήγορα να τα κατανοήσει.
Η κλάσεις που μπορείς να διαλέξεις είναι επτά (7) σε αντίθεση με το Hearthstone που είναι εννιά (9) και κάθε μία παρουσιάζει ιδιαιτερότητες και διαφορετική φιλοσοφία. 
Τέλος, όπως και στο Hearthstone, ο παίκτης κερδίζει κάρτες ανοίγοντας με in-game cash, packs. Να σημειωθεί ωστόσο πως το Shadowverse είναι πολύ γενναιόδωρο και εξαιρετικά Free-to-Play Friendly. Το odds να ανοίξεις legendary είναι μεγαλύτερα, το game σου δίνει ξεκινώντας μια μεγάλη πληθώρα packs και κάθε pack έχει 8 κάρτες (ενώ στο HS μόνο 5). Συνεπώς μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα ο παίκτης μπορεί να φτιάξει πολύ εύκολα ένα competitive tier 1 deck.

Graphics and sound: Τα γραφικά αν και σε αρχικό στάδιο είναι αρκετά καλά. Η μουσική που παίζει προσωπικά μου φάνηκε πολύ όμορφη και το voice acting εξίσου! (αν και προτιμώ αυτό της blizzard).
Αυτό που με κέρδισε είναι το Art το οποίο είναι φοβερό και θυμίζει Anime.

Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι είναι ιδιαίτερα promising πόσο μάλλον αν σας αρέσουν τα card games και είστε 'εραστές' της στρατηγικής! Το οπτικοακουστικό κομμάτι είναι δυνατό και σίγουρα θα εκτιμηθεί από τους amime fans. Το background story των βασικών ηρώων είναι πολύ ενδιαφέρον και για να μην τα πολυλογώ αν έχετε χρόνο θα σας έλεγα να το δώσετε μια ευκαιρία.

BuggyStarC

• Anime Legend
  • *
  • ΜΠΑΓΚΙ=ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΩΝ ΠΕΙΡΑΤΩΝ
    • View Profile
Re: Shadowverse
« Reply #1 on: December 27, 2016, 02:31:04 PM »
Αν δεν έχεις παίξει χέρθστοουν το μαθαίνεις εύκολα;
Made by BuggystarC for Buggy
http://myanimelist.net/animelist/BuggyStarC

Aishiteru

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #2 on: December 27, 2016, 02:34:34 PM »
Την λογική, ναι... υποθέτω...

BuggyStarC

• Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #3 on: December 27, 2016, 02:38:36 PM »
Και σε πόσες μέρες μπορώ να γίνω γκραντ μαστερ σιφου οφ δε γκέιμ ντιζαστερ και να τους νικάω όλους;

Aishiteru

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #4 on: December 27, 2016, 02:50:06 PM »
για να γίνεις Γκραντ μαστερ σιφου οφ δε γκειμ ντιζαστερ σενσει μάλλον θα σου παρει καιρό.

Kingdom_Hearts

• Sick Team
  • Anime Legend
  • *
  • Atashitte, honto baka.
    • View Profile
« Reply #5 on: December 27, 2016, 06:06:08 PM »
χαχαχαχα buggy σε ταπωσε λιγουλακι :P. μην μπλεκεις με ατομα που εχουν σπουδασει οικονομικες επιστημες. ειναι νομιμοι απατεωνες. εχω αδερφο λογιστη και ξερω. και τωρα παει και ο αλλος αδερφος και θα τον κανει ιδιο.

sorry Αννα αλλα εχω μειωσει κατα πολυ τον χρονο που ασχολουμαι με παιχνιδια οποιουδηποτε ειδους πλεον. παλια ημουν συστηματικος gamer. επισης δεν τα παω καλα με τα παιχνιδια στρατηγικης. ειμαι πιο πολυ της δρασης και της περιπετειας. δεν ξερω αν γνωριζεις απο που βγαινει το user name μου αλλα ειναι παιχνιδι και ειναι ο μονος τιτλος με τον οποιο ασχολουμαι ακομα. τα υπολοιπα ειναι δευτερευουσας ή καμιας σημασιας για μενα. αν βρω χρονο ισως του ριξω μια ματια αλλα το πιο πιθανο ειναι να το φαει το μαυρο σκοταδι

The closer you get to light, The greater your shadow becomes

MyAnimeList

BuggyStarC

• Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #6 on: December 28, 2016, 01:35:47 AM »
Εγώ το κατέβασα πάντως σαν καλό παιδί που είμαι και θα αρχίσω από αύριο. Τα παίρνω εύκολα εγώ αυτά με τις κάρτες, να φανταστείς όταν κάναμε τουρνουα γιουγκιο στο χωριό είχα βγει τέταρτος. Δεν αργώ λοιπόν να μπω στο δρόμο για την επιτυχία και την καταξίωση.
Spoiler: show
Συγγνώμη αν σας πονάει.