Author Topic: PC TIPS - Ερωτησεις  (Read 12914 times)

GioRgSaVv

• Anime Legend
  • *
    • View Profile
Re: PC TIPS - Ερωτησεις
« Reply #112 on: April 15, 2018, 10:42:16 PM »
Εγώ προσωπικά τώρα με αυτά που ακούω, το φταίξιμο θα το έριχνα στην τηλεόραση και όχι στο λαπτοπ, αλλά δεν είμαι εκεί για να το δω με τα μάτια μου και να βοηθήσω παραπάνω, μπορεί να θέλει τίποτα updates η τηλεόραση, ή και το λάπτοπ.
Ίσως να υπάρχει λειτουργία για όταν η τηλεόραση είναι συνδεδεμένη με pc να ισορροπεί τα refresh rates.

Άμα σου είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα και θες οποσδήποτε να μην το βλέπεις αυτό, γιατί απλά δεν στέλνεις τα βίντεο σε ένα USB, να το συνδέσεις με την τηλεόραση και να τα βλέπεις έτσι?
Άμα είναι βίντεο στο internet τότε συνδέσου στο ιντερνετ μέσο της τηλεόρασης, 49 ιντσών 4Κ λογικά καινούρια θα είναι, smart tv, αλλά αν το δοκίμασες ήδη και δεν τα παίζει; Τότε updates τα drivers της οθόνης, ή βρες εφαρμογή που να παίζει βίντεο online, ποιο είναι το πρόβλημά σου είπαμε; Νομίζω ξέφυγα πολυ..

Kingdom_Hearts

• Sick Team
  • Anime Legend
  • *
  • Atashitte, honto baka.
    • View Profile
Re: PC TIPS - Ερωτησεις
« Reply #113 on: April 16, 2018, 05:02:16 PM »
η ιστορια εχει ως εξης. η τηλεοραση ειναι οντως καινουρια και ειναι και smart tv. εχει μια λειτουργια την οποια η sony ονομαζει motionflow. αυτο που κανει αυτη η λειτουργια ειναι να αλλαζει τα fps του βιντεο με παρομοιο τροπο που λειτοργει το svp αλλα χωρις artifacts.
το αποτελεσμα ειναι να φαινονται ολα απιστευτα smooth και οι σκηνες δρασεις να γινονται φο-βε-ρες. ειναι κριμα να μην μπορει να παιξει ετσι.

η τηλεοραση και το laptop εχουν και τα 2 τα τελευταια updates

κατ'αρχας ξεχναμε το streaming. δεν εχω την καταλληλη συνδεση

ο λογος που δεν βαζω να παιξουν τα βιντεο απο usb ειναι οτι σε softsubbed αρχεια, ο player της τηλεορασης εφαρμοζει δικη του γραμματοσειρα με το ζορι. τα γραμματα των υποτιτλων εμφανιζονται εντελως ασπρα και ειναι τρομερα δισδιακριτα σε ανοιχτοχρωμες σκηνες. επικοινωνησα με τη sony και μου ειπαν οτι ειναι για την παταξη της πειρατειας και δεν ρυθμιζεται. απο κει και περα δεν ασχοληθηκα αλλο. μπορει να υπαρχει και λυση αλλα δε βολευει και πολυ ετσι κι αλλιως. βαλε, βγαλε ολη την ωρα usb.

το επομενο σταδιο ηταν μια εφαρμογη η οποια ονομαζεται plex. δημιουργει εναν τοπικο server οπου streamαρεις οτιδηποτε εχεις στον υπολογιστη σου μεσω τοπικου δικτυου. το προβλημα με αυτο ειναι οτι χρησιμοποιει τον υπολογιστη σαν server και σαν player, κατι το οποιο ειναι βαρυ για το laptop μου. αυτο ειχε ως αποτελεσμα, πολλες φορες να κολλαει. επισης το motionflow ενεργοποιοταν μονο σε αρχεια mp4 οπου οι υποτιτλοι ηταν hardsubbed. σε softsubbed αρχεια, συμφωνα με την εταιρεια, επρεπε να κανει μια επιπλεον επεξεργασια οποτε θεωρω οτι εκει ηταν το προβλημα.

η τελευταια επιλογη ηταν η συνδεση με υπολογιστη. επειδη προσφατα απεκτησα αλλο ενα laptop, σκεφτηκα να βαλω το ενα μονιμα πανω στην τηλεοραση.
σε κανονικη λειτουργια της τηλεορασης υπαρχει ενα delay στην εικονα. φαινεται και στην αποκριση του ποντικιου. αυτο ομως δεν ειναι προβλημα. το προβλημα ξεκιναει κατα την αναπαραγωγη βιντεο. ανα καποια χρονικα διαστηματα κανει ενα lag το οποιο φαινεται και με εκνευριζει τρομερα.
ανακαλυψα οτι αν βαλω την τηλεοραση σε λειτουργια για games ή γραφικα, το delay και το lag εξαφανιζονται. σε αυτες τις λειτουργιες ομως, ειναι αδυνατη η ενεργοποιηση του motionflow. οποτε παλι χανεται ενα κομματι της απολαυσης.

καταληγουμε λοιπον στο συμπερασμα οτι

οποιος καταλαβε, καταλαβε ;)
« Last Edit: April 16, 2018, 05:39:12 PM by Kingdom_Hearts »

The closer you get to light, The greater your shadow becomes

MyAnimeList