Author Topic: Παρατηρήσεις-παράπονα  (Read 31703 times)

Kisame

• Anime Lover
  • *
    • View Profile
Re: Παρατηρήσεις-παράπονα
« Reply #35 on: March 05, 2012, 02:22:14 AM »
Σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο τα επεισόδια να βγαίνουν και σε softsubs, αλλά και σε hardsubs, έτσι ώστε ο καθένας να επιλέγει ποια έκδοση θέλει (στη δική σου περίπτωση, softsubs). Απλά είναι αρκετά μεγαλύτερος κόπος και πρέπει να ζυγίσουμε τα θετικά με τα αρνητικά για να αποφασίσουμε. Ευχαριστούμε για τα σχόλια.

Η αληθεια ειναι πως επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα μεταφρασης πιστευα πως δεν ειναι κοπος (του στυλ "τικαρω" μια επιλογη :P). Thanks για την ανταποκριση παντως :)

Ayano-chan

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #36 on: March 23, 2012, 01:08:52 AM »
Ελπίζω αυτό που θέλω να γράψω να μην είναι off-topic, αλλά τώρα το παρατήρησα και θέλω να το πω. Πάντως είναι παρατήρηση...θετική παρατήρηση, άρα μάλλον το γράφω στο σωστό μέρος. :P

Επειδή είχα κάτι υποχρεώσεις δεν προλάβαινα να μπω στη σελίδα και κατέβαζα τα επεισόδια από τις ανακοινώσεις σας στο facebook. Πρόλαβα να μπω για λίγο πριν 2-3 μέρες αλλά δεν είδα τι καινούριο είχατε κάνει ::) Τα είδα σήμερα :D

Λοιπόν, τα μπανεράκια πολύ μου άρεσαν, ήταν κάτι που έπρεπε να μπει στη σελίδα ;) Αυτό που μου άρεσε πιο πολύ όμως ήταν πάνω στη μπάρα (αν λέγεται έτσι... :P) που προσθέσατε τα project με εικόνες. Νομίζω πως είναι πολύ ωραίο και πολύ βολικό, έτσι ώστε αν θέλει κάποιος να κατεβάσει κάτι παλιό να μην το ψάχνει στις ανακοινώσεις :D

Αυτά! :-*

Kenshiro

• Anime Lover
  • *
  • "You can't buy peace or love with money"
    • View Profile
« Reply #37 on: July 01, 2012, 01:54:14 PM »
Έχω παρατηρήσει το λίγο καιρο που είμαι στο site οτι τα αρχεία που ανεβάζετε τα κατεβάζουν χρήστες που ειναι περισσότερα απο τα μελη του site σας γι αυτό κατά τη γνώμη που θα ηταν πιο καλό για το site τα αρχεία να τα κατεβάζεις εφόσον έχεις κάνε log in για να αποκτάει το site περισσότερα μέλη!!!
ΑΥΤΑ ΕΙΧΑ ΝΑ ΠΩ!!!

Deladrian

• Retired Team
  • Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #38 on: July 01, 2012, 10:31:20 PM »
Θέλουμε όλοι να μπορούν να κατεβάζουν τα επεισόδιά μας χωρίς να είναι αναγκασμένοι να εγγράφονται. Υπάρχουν άτομα που βαριούνται να εγγραφούν και είναι κρίμα να χάνουν τα επεισόδια. Όποιος θέλει να συζητήσει για τα επεισόδια θα εγγραφεί έτσι και αλλιώς. Ούτως ή άλλως είναι ανούσιο να έχεις πολλά μέλη αλλά να συζητούν συνεχώς μόνο 4 ή 5 από αυτά. :P
« Last Edit: July 01, 2012, 10:44:57 PM by Deladrian »

andiskufi

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #39 on: January 10, 2013, 12:32:56 AM »
Δεν θα ηταν πιο βολικο στα ολοκληρωμενα project να εχεις την επιλογη να τα κατεβαζεις ολα μαζι αντι ενα ενα οπως ειναι τωρα??Θα βολευε πιστευω αρκετους π.χ που εχουν γραφτει τωρα στο site και πρεπει να τα κατεβαζουν ενα ενα.

Brak

• Administrator
  • Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #40 on: January 10, 2013, 01:07:33 AM »
Δεν θα ηταν πιο βολικο στα ολοκληρωμενα project να εχεις την επιλογη να τα κατεβαζεις ολα μαζι αντι ενα ενα οπως ειναι τωρα??Θα βολευε πιστευω αρκετους π.χ που εχουν γραφτει τωρα στο site και πρεπει να τα κατεβαζουν ενα ενα.
Προσπαθούμε αυτές τις μέρες να ετοιμάσουμε τα batch των πρότζεκτ που έχουν ολοκληρωθεί. Επειδή όμως μερικά χρειάζονται δεύτερες εκδόσεις υπάρχει μια καθυστέρηση. Δουλεύονται ήδη πάντως και σύντομα θα βγουν. Είναι έτοιμα τα Sukitte, σχεδόν έτοιμο το Sword Art και το Berserk χρειάζεται κάποιες δουλίτσες πριν ανέβει ως Batch.

Rihardos

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #41 on: February 13, 2013, 10:38:43 PM »
Να πω ότι δεν ήξερα αν έπρεπε το σχόλιο αυτό να το γράψω σ' αυτό το τόπικ ή στο "προτάσεις-ιδέες". Τεσπα.
Είπα κι εγώ να πω τις παρατηρήσεις μου.

1) Τα fansub γκρουπάκια έχουν την τάση να κάνουν προσθήκες στα βίντεο. Τι θέλω να πω: έχουν την μανία(σχεδόν όλα)
να βάζουν καραόκε στα opening και στα ending. Δεν βρίσκω τον λόγο να γίνεται αυτό. Όταν ο τιτανικός βυθίζονταν μήπως
έβαλαν στο πάνω μέρος της οθόνης τα λόγια του "my heart will go on" ώστε να το τραγουδάω καθώς βυθίζεται ο Τιτανικός;
Μπα, όχι! Είναι ενοχλητικό! Πιάνει χώρος στην εικόνα. Δεν το σχολιάζω καν όταν τα γράμματα το καραόκε είναι μεγάλα,
φανταχτερά, δυσανάγνωστα και ασυγχρόνιστα. Σε σας ούτε φανταχτερά είναι, ούτε δυσανάγνωστα ούτε ασυγχρόνιστα. Αλλά
δεν παύουν να πιάνουν χώρο. Χωρίς λόγο. Σοβαρά, ποιος ζητάει το καραόκε; Και γιατί να συνδιαστεί με τα άνιμε; Αν είναι έτσι,
τότε τα γκρουπ που μεταφράζουν αμερικάνικες πχ σειρές να βάλουν κι αυτά καραόκε. Εξάλλου, ο σκοπός του να δίνεις ένα
επεισόδιο μεταφρασμένο είναι να το δει ο Έλληνας πχ που δεν ξέρει ιαπωνικά και να το καταλάβει. Όλα τα άλλα πρέπει να είναι όσο
το δυνατόν "πιο ίδια" με την εμπειρία του ιαπωνέζου που παρακολούθησε το επεισόδιο στην ιαπωνική τηλεόραση. Εξάλλου, απαιτείται
κάμποσος χρόνος για να γίνει ένα καραόκε, σωστά; Γενικά, δε νομίζω ότι η δουλειά μιας ομάδας θα θεωρηθεί πρόχειρη αν δεν
βάλλει στο επεισόδιο καραόκε. Εξάλλου, αν είναι πολλοί περισσότεροι αυτοί που δεν τους νοιάζει αν υπάρχει καραόκε σε σχέση με
αυτούς που το επιδιώκουν, ποιος ο λόγος να το βάζει κάποιος στο επεισόδιο;

2) Νομίζω πως το typesetting πρέπει να είναι όσο πιο διακριτικό γίνεται, βασικά να καταφεύγουμε σε αυτό όσο λιγότερο γίνεται.
Δεν είναι ανάγκη σε κάθε τι ιαπωνέζικο που βλέπουμε, να κοτσάρουμε και την ελληνική του μετάφραση από δίπλα. Εννοώ, μερικές
φορές είναι γελοίο. Σε μια πέτρα ή σ' ένα στύλο με ξεθωριασμένα ιαπωικά γράμματα πολλοί συνηθίζουν να βάζουν και τα ελληνικά
με όσο πιο προσεκτικό τρόπο γίνεται και έτσι, ώστε η γραμματοσειρά να είναι σχεδόν ίδια με την αρχική -_- Ε, εντάξει. Αν δε μάθω
και τι έγραφε η πινακίδα στο βάθος, δε νομίζω να μην καταλάβω την πλοκή της σειράς! Γενικά, όσο λιγότερο επεμβαίνουμε στο
βίντεο, τόσο το καλύτερο. Και οι υπότιτλοι είναι παρέμβαση! Αλλά απαραίτητη παρέμβαση! Χωρίς αυτούς, δε θα καταλαβαίναμε τι παίζει
στο επεισόδιο. Ενώ ένα περιττό typesseting, εμένα μόνο επείδιξη εντυπωσιασμού μου φέρνει στο μυαλό και τίποτα άλλο. Συγγνώμη
κιόλας. Και μια δουλειά δε θεωρείται ατελής αν δεν υπάρχει typesetting και στην παραμική γωνία. Γενικά, κατ' εμέ, typesetting εκεί
που είναι απαραίτητο!

Συγγνώμη αν υπήρξα καυστικός σε ορισμένα σημεία αλλά τουλάχιστον φαίνεται ότι κάνω κριτική και δεν τρολλάρω. Θα φαινόμουν λίγο
πιο ευγενικός αν επεισήμανα κι τα καλά στοιχεία της δουλειάς σας(τα οποιά είναι πολλά ομολογώ) αλλά αυτή τη στιγμή βαριέμαι. Γενικά,
μια κριτική δε θεωρείται καλή αν δεν επισημαίνουμε τα καλά μαζί με τα κακά... I know. Ελπίζω να λάβετε τα σχόλια υπόψη σας.

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal