Poll

Βαθμολογήστε την σειρά:

10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

Author Topic: Vikings (TV Series)  (Read 15967 times)

jimakoszs97

• Anime Legend
  • *
  • Multitasking is my specialty
    • View Profile
Vikings (TV Series)
« on: March 25, 2014, 10:26:26 PM »

Πλοκή:
Η πλοκή της σειράς μας μεταφέρει στο βάρβαρο και μυστηριώδη κόσμο του Ragnar Lothbrok (Travis Fimmel), ένα πολεμιστή Βίκινγκ και γεωργό που λαχταράει να εξερευνήσει τις απομακρυσμένες ακτές σε ολόκληρο τον ωκεανό. Η φιλοδοξία του τον φέρνει αντιμέτωπο με τον τοπικό οπλαρχηγό Earl Haraldson (Gabriel Byrne), ο οποίος επιμένει να στείλει τους επιδρομείς τους στην εξαθλιωμένη Ανατολή και όχι στην ανεξερεύνητη Δύση. Όταν ο Ragnar γίνεται μια ομάδα με τον φίλο του Floki (Gustaf Skarsgard) με σκοπό να δημιουργήσει μια νέα γενιά ατρόμητων πλοίων ικανών να κατακτήσουν τις ακατέργαστες βόρειες θάλασσες, η σύγκρουση είναι αναπόφευκτη.

Εκτός του πολέμου και της αιματοχυσίας, οι Vikings είναι επίσης και μια ιστορία για την οικογένεια και την αδελφοσύνη, που εκφράζει την αγάπη και τη στοργή μεταξύ του Ragnar και της συζύγου του, Lagertha (Katheryn Winnick). Είναι η ιστορία του αδελφού του Ragnar, Rollo (Clive Standen), ενός σκληρού μαχητή με ζήλο για τη σύζυγο του Earl Haraldson, την Siggy (Jessalyn Gilsig). Είναι μια ιστορία για τον μοναχό Athelstan (George Blagden) που η χριστιανική του ηθική έρχεται σε σύγκρουση με την παγανιστική κοινωνία των Βίκινγκς. Και όλοι μαζί αυτοί οι χαρακτήρες θα τεθούν σε διάφορες δοκιμασίες με τον τρόπο ζωής τους να αλλάζει και να μην είναι ποτέ ξανά ο ίδιος.

Βαθμολογία IMDb: 8,6

Trailer:

Λίστα επεισοδίων:
Season 1
01. Rites of Passage
02. Wrath of the Northmen
03. Dispossessed
04. Trial
05. Raid
06. Burial of the Dead
07. A King's Ransom
08. Sacrifice
09. All Change
Season 2
01. Brother's War
02. Invasion
03. Treachery
04. Eye For an Eye
05. Answers in Blood
06. Unforgiven
07. Blood Eagle
08. Boneless
09. The Choice
10. The Lord's Prayer
Season 3
Ο 3ος κύκλος θα προβληθεί μέσα στο 2015. Η ημερομηνία δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα.
« Last Edit: September 06, 2014, 10:57:29 PM by jimakoszs97 »

teo13

• Anime Legend
  • *
    • View Profile
Re: Vikings (TV Series)
« Reply #1 on: March 25, 2014, 10:38:31 PM »
Κακή σειρά

jimakoszs97

• Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #2 on: March 25, 2014, 10:58:26 PM »
Κακή σειρά
Γιατί; Εμένα μου αρέσει αρκετά. Με ενοχλεί, βέβαια, το γεγονός ότι μιλάνε συνέχεια για θεούς και το ότι η σειρά παρουσιάζει του vikings σαν ημίθεους...

teo13

• Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #3 on: March 25, 2014, 11:06:47 PM »
Γενικά κακή παρουσίαση,άσχημη απόδοση των 'vikings' και στο λέω εγώ που είμαι λάτρης τέτοιων σειρών

jimakoszs97

• Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #4 on: March 25, 2014, 11:14:38 PM »
Παντώς εμένα σε γενικές γραμμές μου αρέσει και με κρατάει.

dudelexin

• Anime Lover
  • *
    • View Profile
« Reply #5 on: March 26, 2014, 02:11:54 PM »
ο δευτερος κυκλος σαφως καλυτερος σε ολους τους τομεις.

οι μαχες καταρχας δεν αποτελουνται απο 10 εναντιων 10 πλεον!

και εμενα να πω την αληθεια δεν μου αρεσε η πρωτη σεζον.

η δευτερη ειναι πιο καλη..
με ενδιαφερον στορυ.
δωστε του μια ευκαιρια.
koko yori sekai ni itami o
SHINRA TENSEI

Gol D Roger

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #6 on: March 26, 2014, 05:01:03 PM »
Μια χαρα ειναι! Πρωτον ειναι σειρα του History Chanel και αυτο σημαινει οτι θελει να αποδωσει μια μυθολογια, μια ιστορια και ενα σεναριο σε μια σειρα. Ειναι λαθος να την συγκρινουμε με Game Of Thrones σειρες
 Απο εκει και περα καλα κανει και μιλαει για θεους και δαιμονες τοσο πολυ και ας μας σπαει τα νευρα. Εκεινη την εποχη ολοι αμορφωτοι ηταν και συνεπως πιστευαν οτι και το κλασιμο ειναι θεοσταλτο σημαδι. Και στο μεσαιωνα το ιδιο γινοτανε, ολη την ωρα, Χριστε και Παναγια μου ηταν! Και οποιος τους ελεγε: Ξυπνηστε ρε βοδια! Αφηστε τους θεους και τους δαιμονες στην ακρη, τον ελεγαν μαγο και τον κρεμαγαν. Το ιδιο ειναι και στους Vikings, που ηταν ακομα πιο στουρνοι σε μορφωτικο επιπεδο απο αλλους λαους, λογω κλιματος κλπ, το οτι τους δειχνει ημιθεους, ρε παιδια, οι Vikings εχουν μεινει στην ιστορια, δυνατοι οπως οι νιντζα, οι Σαμουράι, οι Σπαρτιατες και αλλοι. Ειναι λογικο να παρουσιαζονται πιο δυνατοι απο τους αλλους. Ηταν απο τις καλυτερες πολεμικες μηχανες μπαχαλακιδων που λεηλατουσαν κα. Δεν ειχαν σχεδιο και ολα αυτα. Λιγο που ειχα ασχοληθει με την ιστορια των Vikings και με αυτο που κανει η σειρα, δειχνει πανω κατω τι ηταν οι Βικινγκς. Το οτι δεν ειναι πιστο στην ιστορια καλα το κανει απο το να κανει ενα ντοκυναντερ που να λεει οι Βικινγκς ηταν αυτο ... μπλα μπλα. Εδω στο Πανεπιστημιο οταν καναμε ιστορια της Αμερικης 16ος - 19ος κοινωνικη παρακμη, μας εβαλαν να δουμε τις συμμοριες της Νεας Υορκης με το Λεοναρντο Ντι Καπριο και αυτη η ταινια που ειναι εμπορικη, μια χαρα μπορεσε να αποδωσει μια ιστορικη πραγματικοτητα με ενα ασχετο σεναριο, οχι οι Vikings που ειναι πολυ πιο πιστοι στην ιστορια. Τωρα αν στη δευτερη σεζον τα δεδομενα αλλαζουν δεν ξερω, καθοτι δν την εχω δει! Αυτα τα ολιγα! :p
« Last Edit: March 26, 2014, 05:05:35 PM by Gol D Roger »

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal