Author Topic: Dark Souls  (Read 1946 times)

Fullmetal Alchemist

• Moderator
  • Anime King
  • *
    • View Profile
Dark Souls
« on: March 06, 2014, 04:12:59 PM »
Tο Dark Souls (ダークソウル Dāku Souru) είναι ένα open world, action RPG παιχνίδι. Αποτελεί δημιούργημα της From Software σε συνεργασία με τη Namco Bandai (πολλοί θα την ξέρετε από παιχνίδια όπως Dragonball, Naruto) και είναι ο διάδοχος του Demons Souls. Έγινε διαθέσιμο προς πώληση προς το τέλος του 2011 για PS3 & Xbox360 και για PC το καλοκαίρι του 2012(μέτρια μεταφορά καθώς ήταν η πρώτη προσπάθεια της From για παιχνίδι σε υπολογιστή αλλά με μερικά mods φτιάχνεται).
Η ιστορία έχει πάνω κάτω ως εξής: Μια κατάρα (Curse of the Undead) χτυπάει πολλούς ανθρώπους στην περιοχή Lordran, η οποία δεν επιτρέπει σε κάποιον να πεθαίνει, αλλά κάθε φορά που σκοτώνεται, επιστρέφει ως hollow (κάτι σαν ζόμπι για να δώσω να καταλάβετε).
Υπάρχει μια προφητεία όπου ένας undead θα ξεφύγει από το Undead Asylum (περίπου tutorial area) και θα καταφέρει να τις 2 Καμπάνες της Αφύπνησης στο Lordran.(Guess who is that guy!!!!!!!!).
Όπως σε κάθε RPG, έτσι και εδώ αρχικά γίνεται η επιλογή του class.
Spoiler: show

Warrior       
Knight       
Wanderer   
Thief           
Bandit         
Hunter       
Sorcerer     
Pyromancer
Cleric         
Deprived     

Προφανώς όπως κάθε παιχνίδι έχει τα αρνητικά του, το ίδιο συμβαίνει και εδώ. (Κάποια framedrops σε ορισμένες περιοχές, μέτρια μεταφορά στο PC, ορισμένα προβλήματα στο online PvP).

Αυτά όμως δεν είναι τίποτα εμπρός στα κάλλη του παιχνιδιού.
Καταρχάς το πρώτο θετικό είναι ότι ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ. Και το γράφω με κεφαλαία γιατί θα πεθάνεις πολλές φορές. Πάρα πολλές. Όμως κάθε θάνατος σχετίζεται με κάτι που έχεις κάνει ΕΣΥ λάθος. Και τις περισσότερες φορές οι πιο επικίνδυνοι εχθροί είναι και οι πιο αδύναμοι. Αυτό είναι και το θετικότερο του παιχνιδιού κατά την άποψή μου γιατί δε σε παίρνει κάποιος από το χέρι και σου λέει τι να κάνεις. Πρέπει μόνος σου να δεις τα λάθη σου και να τα διορθώσεις.
Δεύτερον η ποικιλία των όπλων είναι τεράστια (139 λεπίδες, σπαθιά, τεράστια σπαθιά, τσεκούρια, τόξα, ακόντια, βαλλίστρες, halberds και δεν έχω βάλει τις ασπίδες μέσα). Υπάρχουν επίσης ξόρκια, Pyromancies (κάτι σαν ξόρκια φωτιάς) και θαύματα. Επειδή όμως το παιχνίδι το έχει αναπτύξει Ιαπωνική εταιρεία το μέγεθος μετράει. Έτσι έχουμε αρκετά πράγματα όπως αυτό:

Τέλος θέλω να πω ότι εδώ γίνονται οι πιο αληθινές μάχες που έχω δει καθώς η φυσική παίζει πολύ σημαντικό ρόλο (η τελευταία κίνηση του όπλου είναι αυτή που θα καθορίσει την επόμενη λόγω της ύπαρξης ορμής).

Κλείνοντας, πρέπει να αναφέρω ότι το Dark Souls είναι ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει (κυρίως γιατί η ιστορία του βαθαίνει αρκετά αργότερα). 9.5/10 του βάζω (ισως ο μεγαλύτερος βαθμός που έχω βάλει σε παιχνίδι) και θεωρώ ότι κάθε άτομο που του αρέσουν τα video games οφείλει να το παίξει. Εκτός αυτού σε 1 εβδομάδα βγαίνει το Dark Souls II, επομένως ο κύκλος θανάτων αρχίζει ξανά.
Εγώ χτυπημένος από τα βέλη της εξεταστικής, βλέποντας το Dark Souls II στον ορίζοντα

Τέλος... Praise the sun. Bitches!!!!

RoRi

• Co-admin
  • Anime Legend
  • *
  • Respect Forum Rules! (Or get hammered.) 26 didn't.
    • View Profile
Re: Dark Souls
« Reply #1 on: March 06, 2014, 05:03:54 PM »
Έχοντας παίξει μόλις 7 ώρες απ' το πρώτο παιχνίδι και έχοντας πεθάνει καμιά 50αριά φορές τουλάχιστον οφείλω να πω πως το παιχνίδι είναι καταπληκτικό. Πρώτη φορά σε παιχνίδι συναντώ τόση αληθοφάνεια ως προς τις κινήσεις τόσο του παίχτη όσο και των NPCs. Μακράν το πιο δύσκολο παιχνίδι που έχω παίξει. Προσωπική επιλογή ο wanderer γιατί ήθελα να ξεφύγω απ' το τι παίζουν συνήθως όλοι. Και από εμένα ένα 9.5/10. (Κρατάω το 10/10 με ελπίδες να το αποδώσω στο Dark SOuls II)
« Last Edit: March 08, 2014, 09:20:42 PM by RoRoNoa EvrIs »

dudelexin

• Anime Lover
  • *
    • View Profile
« Reply #2 on: March 08, 2014, 09:07:40 PM »
αμα ειναι να σπασεις το χειριστηριο,αστο καλυτερα......
koko yori sekai ni itami o
SHINRA TENSEI

neo7101

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #3 on: March 09, 2014, 12:33:27 AM »
αν οχι το καλυτερο rpg ενα απο τα καλύτερα!!
πολυ σπάνια περνώ παιχνίδι day one και οχι σε χαμηλότερη τιμη αλλα σε αυτο παράγγειλα την κολεκτορς.... \μ/ μια βδομαδουλα έμεινε...

Fullmetal Alchemist

• Moderator
  • Anime King
  • *
    • View Profile
« Reply #4 on: March 10, 2014, 11:32:42 PM »

Dark Souls 2...
Ready for a Guts cosplay.

teo13

• Anime Legend