Author Topic: [Review]Fate/Zero  (Read 18416 times)

Fullmetal Alchemist

• Moderator
  • Anime King
  • *
    • View Profile
Re: [Review]Fate/Zero
« Reply #7 on: March 07, 2013, 12:01:08 AM »
Και οι μαγοι (masters) ηταν παιδακια στο αλλο!Ειναι και του 2006 χανει και σε ποιοτητα!τελικα το fate stay night unlimited works ειναι η κανονικη ιστορια η το αλλο??/??
Δεν υπάρχει συγκεκριμένο τέλος για το Fate/Stay Night. Υπάρχουν 3 διαφορετικά routes(Fate, Unlimited Blade Works, Heaven's Feel) και το καθένα έχει το δικό του τέλος.
Εγώ πάντως προτιμώ το Unlimited Blade Works, καθώς δεν έχει τόσο προταγωνιστικό ρόλο η Saber που με εκνευρίζει απίστευτα.
Τίποτα όμως δε συγκρίνεται με το Fate Zero...
« Last Edit: March 07, 2013, 12:15:41 AM by Fullmetal Alchemist »

Adu

• Anime Lover
  • *
    • View Profile
« Reply #8 on: March 07, 2013, 12:07:10 AM »
Και οι μαγοι (masters) ηταν παιδακια στο αλλο!Ειναι και του 2006 χανει και σε ποιοτητα!τελικα το fate stay night unlimited works ειναι η κανονικη ιστορια η το αλλο??/??
Δεν υπάρχει συγκεκριμένο τέλος για το Fate/Stay Night. Υπάρχουν 3 διαφορετικά routes(Fate, Unlimited Blade Works, Heaven's Feel και το καθένα έχει το δικό του τέλος.
Εγώ πάντως προτιμώ το Unlimited Blade Works, καθώς δεν έχει τόσο προταγωνιστικό ρόλο η Saber που με εκνευρίζει απίστευτα.
Heaven's Feel ??  :o

Fullmetal Alchemist

• Moderator
  • Anime King
  • *
    • View Profile
« Reply #9 on: March 07, 2013, 12:21:46 AM »
Δεν υπάρχει συγκεκριμένο τέλος για το Fate/Stay Night. Υπάρχουν 3 διαφορετικά routes(Fate, Unlimited Blade Works, Heaven's Feel και το καθένα έχει το δικό του τέλος.
Το Fate/Stay Night απ ότι ξέρω ξεκίνησε από videogame. Έχει τρεις διαφορετικές ιστορίες οι οποίες για την ακρίβεια διαφέρουν σε κάποιες λεπτομέρειες μεταξύ τους.
Για περισσότερα ψάξε στο TYPE MOON WIKI

Adu

• Anime Lover
  • *
    • View Profile
« Reply #10 on: March 07, 2013, 12:28:31 AM »
Το Fate/Stay Night απ ότι ξέρω ξεκίνησε από videogame. Έχει τρεις διαφορετικές ιστορίες οι οποίες για την ακρίβεια διαφέρουν σε κάποιες λεπτομέρειες μεταξύ τους.
Για περισσότερα ψάξε στο TYPE MOON WIKI
Απο light novel δεν ξεκινησε??(σ εχω πρηξει :P χαχα)

Fullmetal Alchemist

• Moderator
  • Anime King
  • *
    • View Profile
« Reply #11 on: March 07, 2013, 12:36:33 AM »
Απο light novel δεν ξεκινησε??(σ εχω πρηξει :P χαχα)
Δεν τα ξέρω όλα!!! Ρώτα το Wiki καλυτερα γιατι βαριέμαι να κανω ιστορική έρευνα, να αναλύσω πηγές κλπ. Δεν έχω αρκετή υπομονή για τέτοια πράγματα...

pcmapas37

• Newbie
  • *
    • View Profile
« Reply #12 on: March 07, 2013, 02:49:47 PM »
Απο light novel δεν ξεκινησε?

Όπως είπε και ο/η (:P) Fullmetal Alchemist, το Fate/Stay Night είναι ένα παιχνίδι και συγκεκριμένα ένα visual novel (μπορεί να τα έχεις ακούσει σαν eroge ή dating sims), που είναι βασικά ένα μυθιστόρημα, αλλά με ήχο, εικόνα και τη δυνατότητα να κάνεις επιλογές οι οποίες αλλάζουν τη ροή της πλοκής. Έχει τρεις ιστορίες, τη Fate (στην οποία βασίστηκε το άνιμε), την Unlimited Blade Works (στην οποία βασίστηκε η ταινία) και τη Heavens Feel. Οι πρώτες δύο σε εισάγουν στην όλη πλοκή και στους χαρακτήρες και η τρίτη είναι το "πραγματκό" μέρος της ιστορίας.

Γενικά, το άνιμε ήταν μούφα (είχε και πολλές κακοφτιαγμένες σκηνές που δεν υπήρχαν στο παιχνίδι) και η ταινία υπερβολικά μικρή. Γι'αυτό σου προτείνω (και βασικά σε όλους εδώ πέρα) να παίξεις το παιχνίδι, αρκεί να έχεις χρόνο και υπομονή, εμένα μου πήρε πάνω από τρεις ημέρες :P Προειδοποιώ ότι έχει πολλές ερωτικές σκηνές :P (μπορείς να τις προσπεράσεις πάντως).

Συγνώμη αν κούρασα!

Taro

• Anime King
  • *
    • View Profile
« Reply #13 on: March 21, 2013, 10:42:43 PM »
Λοιπόν, δυστυχώς πάλι θα φανώ κακός και άνθρωπος που δεν ευχαριστιέται με τίποτα, αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω. Θα σκάσω. Θα προσπαθήσω να βγάλω το υποκειμενικό στοιχείο και να μιλήσω αντικειμενικά.
Έχουμε και λέμε: Το ανιμε σε γενικές γραμμές είναι ευχάριστο και καλό. Τα πρώτα 13 επεισόδια δεν με συγκίνησαν και πολύ, με εξαίρεση δύο-τρεις ωραίες στιγμές. Το "δεύτερο" μέρος επεισοδίων μου φάνηκε αρκετά καλύτερο, μπαίνοντας στο ζουμί.
Στο σημείο αυτό, ύστερα από προσωπική έρευνα και συνομιλία με έναν "ειδήμονα" στην ιστορία (και όχι... Οι καθηγητές στα σχολεία δεν έχουν ιδέα από ιστορία, όσο γελοίο και αν ακούγεται) κατέληξα αβίαστα στο συμπέρασμα πως το ιστορικό υπόβαθρο της σειράς είναι μηδενικό. Εδώ πολλοι θα διαφωνήσουν και θα με πουν γραφικό και τα λοιπά, ωστόσο η αλήθεια είναι με το μέρος μου όπότε είμαι κάθετος σε διαφωνίες. Μην μπείτε στον κόπο να γράψετε κάτι γιατί θα το αγνοήσω. [Αλαζονεία στο φουλ :P] Στο θέμα μας. Το άνιμε "Alexander Senki" που παρουσιάζει τον Μέγα Αλέξανδρο και κατ επέκταση και τους Μακεδόνες με καυτά και στενά μπικίνι [OMG] έχει μεγαλύτερη ιστορική αξία. Θα μου πείτε, "Εγώ δεν βλέπω το Fate/Zero για ιστορική γνώση" και θα συμφωνήσω, ωστόσο εφόσον πιάνει τα ονόματα κάποιων προσώπων οφείλω να το σχολιάσω. Στο σημείο αυτό πρέπει να αναφέρω πως ιστορικό πρόσωπο θεωρείται αυτό το οποίο γνωρίζουμε με ακρίβεια το πότε έζησε. Συνεπώς από όλους τους servants, μπορώ να πω με ακρίβεια πως ιστορικό πρόσωπο είναι μονάχα ο Μέγας Αλέξανδρος (rider). Αντιπαρέρχομαι το γεγονός της παραχάραξης κάποιων λεπτομεριών όπως το ύψος του Αλέξανδρου. Είναι αποδεδειγμένο από σκελετούς πως το ύψος των ανθρώπων δε ξεπερνούσε το 1.80, όπου το ένα 1.80 συνεπάγεται με σημερινά δεδομένα άνθρωπο 2.40... Στην σειρά ο Ισκάντα είναι 2.12. Ω, ναι. 2.12. xD
Ο Γκιλγκαμέζ, δεν θεωρείται ιστορικό πρόσωπο παρά μυθικό μιας και δεν ξέρουμε αν υπήρχε και τα λοιπά. Οπως αναγράφεται και στο βιβλίο ιστορίας της πρώτης λυκείου έχει γραφεί ένα αρχαίο έπος σχετικά με τα κατορθώματα του ήρωα Γκιλκαμέζ. Όπως ο Οδυσσέας δεν μπορούμε να πούμε αν υπήρξε ή όχι έτσι συμβαίνει και με τον Γκιλγκαμέζ.
Καλά μην μιλήσω για τους ασσάσινς χΔ
Επίσης, η Saber μεγάλη μούφα. Αρθούρος και Αθουρία... Δεν αφήνουμε τις αρθουριές... Αντιπαρέρχομαι το γεγονός της θηλυκής φύσης. Όπως και ο Γκιλγκαμέζ, έτσι και Αρθούρος δεν ξέρουμε αν ήταν ιστορικό ή φανταστικό πρόσωπο (με βάση χρονολογίες βέβαια). Λέγεται πως έχει βρεθεί ο Τάφος του Βασιλιά Αρθούρου, αλλά τίποτα δεν είναι βέβαιο που να ταυτοποιεί την ταυτότητα. (ακούστηκε γελοίο. Είναι σύστοιχο αντικείμενο. χιουμοράκι  :-*)
Για τους άλλους servants δεν πρόλαβα να ασχοληθώ.
Μέχρι στιγμής το πλαίσιο δεν είναι ιστορικό, αλλά "ψευδοιστορικό". Καβάφης FTW!

Tώρα κάτι πιο υποκειμενικό. Προσωπικά, αγάπησα τον Gilgamesh. Ο τύπος είναι αλαζόνας και έχει το στυλ "Όλα μου ανήκουν ακόμα κι αυτά που δεν μου ανηκουν" . Νταξ, μιλάμε έχει καταρρίψει την φιλοσοφία της ιδιοκτησίες. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ. χΔ Η Saiber δεν μου άρεσε. Σπαστική και μυξοπαρθένα. Πολύ OP... σαν τον Rengar μόλις βγήκε...
Ο Κιριτσουγκιγιακου ή όπως τον λένε... είναι για κλάματα. Εμένα δεν μου άρεσε... Καλά δεν σχολιάζω την άποψη "Θέλω παγκόσμια ειρήνη"... Αυτός και η Δούκισσα Νομικού! -Μiss Ellas Kiritsugo Emiya!!!!- *Coughs*
Ο κάστερ και ο Μαστερ το, όσο κι αν ήταν ανώμαλοι, ήξεραν τι ήθελαν. Cool cool. Με τρέλαιναν τα μάτια του Caster... χΔ

Νταξ, το animation ήταν ωραίο και καλοδουλεμένο. Όπως και το OST.

Σε γενικές γραμμές το anime ηταν καλό. (αν εξαιρέσεις τα ψιλοχαζά πρώτα επεισόδια)
Νομίζω πως ήμουν αρκετά διαλλακτικός έτσι;
Spoiler: show
ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ  ;D
« Last Edit: March 21, 2013, 10:45:59 PM by Taro »

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal