Author Topic: Πες τα να ξαλαφρώσεις!  (Read 406519 times)

Katakuri

• Moderator
  • Member
  • *
    • View Profile
Re: Πες τα να ξαλαφρώσεις!
« Reply #2940 on: October 22, 2019, 12:31:18 PM »
Αρχικά επειδή βλέπω μιλάς πολύ για μάνγκα, να εξηγηθώ ότι μιλάω καθαρά για το άνιμε, όχι για μάνγκα. Δεν διαβάζω κανένα μάνγκα αυτήν τη στιγμή.

Απο που προέρχονται οι διαφορες τεχνικες κτλπ το εξηγεί στην συνέχεια δεν χρειαζεται να βιάζεσαι

Είμαι στο 23 επεισόδιο όπως είπα και, αν δεν κάνω λάθος, έχει άλλα 3 να δω. Αν μέσα σε αυτά τα 3 εξηγήσει, οκ, αλλά μου φαίνεται δύσκολο.

Κατα τα αλλα δεν πρεπει να συγκρίνουμε σονεν οπως naruto one piece me demon slayer...τα 2 πρωτα ειναι κλασικα σονεν που ο πρωταγωνιστής θελει να γινει ο δυνατοτερος κτλπ...στο demon slayer δεν ειναι ετσι..οι χαρακτηρες εκει θελουν να εξαλείψουν τους δαιμονες...αυτος ειναι ο στοχος και εκει εστιάζει...δεν εχω δει τον πρωταγωνιστή να λεει θελω να γινω ο πιο δυνατος hashira που υπήρξε...ακομα και μεταξύ των hashira δεν υπαρχει ανταγωνισμός...πραγμα που στα κλασικα σονεν θα υπήρχε
Σε πιο ακριβώς άνιμε από τα δύο ο πρωταγωνιστής θέλει να γίνει ο δυνατότερος; Άκουσες ποτέ τον Naruto να λέει ότι θέλει να γίνει ο δυνατότερος shinobi ή ο δυνατότερος Hokage; Απλά Hokage ήθελε να γίνει και αυτό έλεγε συνέχεια. Και σε πιο άνιμε ξανά από τα δύο υπήρχε ανταγωνισμός; Είδες ποτέ να ανταγωνίζονται οι Hokage για το ποιος είναι ο καλύτερος; Δεν μπορώ να καταλάβω με βάση τι το λες αυτό. Ίσως σε κάποια άνιμε να ισχύει, αλλά σε καμία περίπτωση το «στα κλασικά σονεν» που έγραψες. Εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο με την λέξη «κλασικά» που δεν κατάλαβα.

Για εμενα δεν ηταν μικρη η προπόνηση...ασχετο που το έσπρωξαν λιγο στο ανιμ...στο μανγκα μια χαρα τσαπτερς με προπόνηση εχει...δλδ στο  one piece που ακριβως ειναι τα πολλα τσαπτερς με προπόνηση; μεσω της μαχης γινοντουσαν δυνατότεροι
Δεν αναφέρομαι στο μάνγκα, ξανά, αλλά στο άνιμε τουλάχιστον, είδαμε αρκετά επεισόδια για το πώς προπονήθηκε ο Luffy στο Haki ή πώς ανέπτυξε το gear 4.

Οσους σας ενοχλουν τα εφε στα σπαθια φανταζομαι σας ενοχλούν και τα εφε στα σπαθια του ζορο μιχοκ κτλπ που βγαζουν επιθεσης στο άκυρο
Όχι δεν με ενοχλούν. Δεν είπα ποτέ ότι με ενοχλούν αυτά τα εφέ γενικά. Είπα σε αυτό το άνιμε θα ήθελα να μην υπάρχουν, όχι σε όλα.

Katakuri

• Moderator
  • Member
  • *
    • View Profile
« Reply #2941 on: October 22, 2019, 12:38:57 PM »
Δεν θεοποιω τίποτα απλά είναι τόσο καλύτερα αυτά τα 2.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου βάζεις βαθμολογίες...Και ειδικά από Mal...Έχω δική μου αποψη-αντιληψη και κρίνω, δεν χρειάζομαι το Mal.

Μπορώ να ψάξω και εγώ και να σου πω το ενα στο anidb έχει 9,2 και το άλλο 8,03

Προφανώς είναι καλύτερα, γι' αυτό έδωσα προσωπική βαθμολογία μεγαλύτερη από 8.5 που έδωσα στο kimetsu. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι γιατί με ρώτησες αν θα έβαζα 11 στο HxH. Επειδή θα του έβαζες εσύ 11/10 και σ' αρέσει πολύ; Δεν αρέσει σε όλους τόσο πολύ το συγκεκριμένο όπως σ' εσένα.

Το Mal στο έβαλα όχι επειδή είναι Mal, αλλά επειδή είναι μια πλατφόρμα... που θα μπορούσε να είναι οποιαδήποτε πλατφόρμα... αλλά αν μη τι άλλο έχει δυνατότητα να δώσεις βαθμολογία σε ένα άνιμε. Σε αυτό το άνιμε επίσης, βλέπω 560.000 άτομα να δίνουν 9.1/10 κι εγώ να δίνω 9/10, άρα θεωρώ ότι έχω μια, ως επί το πλείστον, αντικειμενική άποψη. Σεβαστή η άποψη και η κρίση του καθενός, αλλά μπορώ να διαφωνήσω όταν 9/10 άτομα βλέπουν ένα πορτοκάλι, και ο ένας λέει ότι είναι μήλο.

teo13

• Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #2942 on: October 22, 2019, 02:00:49 PM »
Σε ρώτησα αν θα του έβαζες 11 γιατί έβαλες 8,5 σε ένα shonen που έχει όλα τα κλισέ. Πως βαθμολογεις ένα ριζοσπαστικό shonen που κάνει και όλα τα βασικά καλύτερα.
Εγώ 10 βάζω σπάνια έως πότε. Monster,Bebop και κάνα 2 ακόμα.

Η τελευταία σου πρόταση δεν θα μπορούσε να είναι πιο άτοπη. Τι είναι μήλο τι πορτοκαλί είναι δεδομένο ενώ ποια είναι καλή σειρά και ποια οχι, όχι και τόσο.
Και φίλε μου είναι λάθος οπτική γωνία να θεωρείς ότι είσαι αντικειμενικός επειδή ψηφίζεις ότι ο μο.

Katakuri

• Moderator
  • Member
  • *
    • View Profile
« Reply #2943 on: October 22, 2019, 03:01:23 PM »
Το πώς βαθμολογείς εσύ τα άνιμε, είναι δικό σου θέμα. Ο καθένας έχει τα δικά του γούστα, τις δικές του προτιμήσεις. Οπότε το αν θα βάλω εγώ 8.5 στο kimetsu και 9 στο HxH είναι δική μου γνώμη. Επειδή εσύ έχεις άλλη γνώμη δεν χρειάζεται να έρχεσαι σε αντίθεση με αυτή, ρωτώντας με τι θα έβαζα στο HxH που, κατά την δική σου γνώμη, ξανά λέω, είναι καλύτερο. Και για 'μένα είναι καλύτερο, αλλά όχι τόσο καλύτερο, όσο θα ήθελες εσύ να είναι. Και τέλος, με αυτά που λες απλά αυτοαναιρείσαι. Εφόσον λες ότι δεν είναι δεδομένο ποια είναι καλή σειρά και ποια όχι, δεν μπορείς να μην δέχεσαι την άποψη των άλλων, όσον αναφορά στο τι τους αρέσει και πώς το βαθμολογούν. Την λέξη «λογική», τη μεταφράζουμε συνήθως ως «γνώμη της μάζας... γνώμη όλου του κόσμου». Άμα ο κόσμος πει ότι ένα πορτοκάλι είναι πορτοκάλι, τότε, δυστυχώς, είναι πορτοκάλι (μη δίνεις τόση έμφαση στη λέξη πορτοκάλι, είναι καθαρά για λόγους χιούμορ). Το ίδιο ισχύει και για μια σειρά. Οπότε θεωρώ ότι είμαι τουλάχιστον αντικειμενικός, αφήνοντας πάντα ένα μικρό ενδεχόμενο να μην είμαι.

teo13

• Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #2944 on: October 22, 2019, 04:27:15 PM »
Chill mate, είσαι από το άτομα εδώ που δεν έχω μιλήσει ποτέ νομίζω οπότε ρώτησα για να ξέρω δεν σου είπα να αλλάξεις γνώμη επειδή το λέω εγώ ????

Για μένα δεν θα έπρεπε να μπαίνει στην ίδια κουβέντα με το HxH το Kimetsu αλλά κάθομαι να μιλήσω.

Υπάρχει διαφορά στο κάτι μου αρέσει και στο κάτι είναι καλό.

K-Dot

• Anime Legend
  • *
  • My dear Melancholy,
    • View Profile
« Reply #2945 on: October 22, 2019, 08:56:42 PM »
aah το κλασσικό θέμα της άποψης/κριτικής, ένας φαύλος κύκλος που όλοι μας λίγο πολύ έχουμε μπει μέσα προσπαθώντας να πείσουμε ο ένας τον άλλον αυτό που λέμε είναι το σωστό.

chill is just anime bro.

Zoro777

• Anime Freak
  • *
  • Surpass the Best.....
    • View Profile
« Reply #2946 on: October 24, 2019, 09:20:08 PM »
Καλήσπέρα και απο μένα στο Τeam.... :D Είναι στα σχέδια να μεταφράσετε το Boku no Hero Academia S4....????
"It's still too early for you to die. My name is Dracule Mihawk!!! Discover your true self, the true world, become stronger!!!! However long it may take, I shall await you at the top. Surpass this sword! Surpass me! Roronoa Zoro..."