Author Topic: Byousoku 5 Senchimetoru (review)  (Read 5189 times)

Taro

• Anime King
  • *
    • View Profile
Byousoku 5 Senchimetoru (review)
« on: January 01, 2013, 08:31:04 PM »
Byousoku 5 Senchimetoru
秒速5センチメートル

Λίγα λόγια/γενικές πληροφορίες:

Το Byousoku 5 Senchimetoru (= 5 cm per second) είναι μια ταινία anime που γράφτηκε και σκηνοθετήθηκε από τον Makoto Shinkai και αποτελείται από τρία μέρη. Η ταινία αυτή ήταν έτοιμη ήδη στις 22 Ιανουαρίου του 2007. Το πρώτο από τα τρία μέρη της ταινίας για πρώτη φορά προβλήθηκε το τριήμερο 16 με 19 Φεβρουαρίου του ίδιου χρόνου από το Yahoo! Japan με την μορφή streaming για όλους τους Premium χρήστες της σελίδας. Στις 3 Μαρτίου του 2007 ολόκληρη πλέον η ταινία κάνει την πρεμιέρα της στον κινηματογράφο "Rise" που βρίσκεται στο Τόκιο. Η ταινία έχει διάρκεια μία ώρα και συγκαταλέγεται στις κατηγορίες drama, slice of life και romance. Ο Makoto Shinkai έγραψε και ένα novel βασισμένο στο anime το οποίο κυκλοφόρησε στις 16 Νοεμβρίου 2007. Αξίζει να σημειωθεί πως η φωτογραφίες που χρησιμοποιήθηκαν για το novel τραβήχτηκαν από τον ίδιο τον Makoto Shinkai. Τέλος, το anime μεταφέρθηκε σε μορφή manga από τον mangaka Yukiko Seike  και άρχισε να κυκλοφορεί μέσω του seinen περιοδικού "Afternoon" (2010) που εκδίδει ο μεγαλύτερος εκδοτικός οίκος της Ιαπωνίας, εν ονόματι Kadansha.

Πλοκή:

Ο Takaki Tohno και η Akari Shinohara είναι συμμαθητές και πολύ καλοί φίλοι. Ωστόσο, εξαιτίας θεμάτων εργασίας, η οικογένεια της Akari μετακομίζει σε μια άλλη πόλη με αποτέλεσμα τα δύο παιδιά να χωριστούν. Αν και τα παιδιά χωρίζουν πολλά χιλιόμετρα συνεχίζουν να βρίσκονται σε επαφή μέσω αλληλογραφίας. Ο Takaki καταλαβαίνει πως και η οικογένεια του πρόκειται να μετακομίσει και αποφασίζει να συναντήσει την Akari για μια τελευταία φορά. Τα χρόνια σιγά-σιγά περνούν και τόσο ο Takaki όσο και η Akari χαράζουν την πορεία τους. Σταδιακά η απόσταση μεταξύ τους μεγαλώνει και η επικοινωνία τους δυσκολεύει. Εξακολουθούν να θυμούνται ο ένας τον άλλο και γενικά όλες τις καλές στιγμές που πέρασαν μαζί και αναρωτιούνται αν θα έχουν την ευκαιρία ποτέ να ξανασυναντηθούν.

Animation:

Το animation της συγκεκριμένης ταινίας anime είναι χωρίς αμφιβολία πολύ καλό σε θέμα ποιότητας και αρκετά ρεαλιστικό. Με άλλα λόγια ταιριάζει απόλυτα στον χαρακτήρα και το περιεχόμενο της ταινίας. Τα πρόσωπα είναι καλοσχηματισμένα χωρίς υπερβολές όπως και τα φυσικά τοπία και τα υλικά αντικείμενα. Όσον αφορά τα χρώματα, θα λέγαμε πως είναι αρκετά προσεγμένα. Το ρεαλιστικό και το καλοδουλεμένο animation ενισχύει το μελαγχολικό κλίμα της σειράς.

Ήχος/μουσική:

Πολλοί πιστεύουν πως η μουσική είναι το δυνατότερο σημείο του anime αυτού. Ίσως και να έχουν δίκιο. Η ταινία αν και δεν έχει κάποιο opening theme, έχει ένα αρκετά δυνατό ending theme με τίτλο "One more time, one more chance". Το συγκεκριμένο τραγούδι το έγραψε και το τραγούδησε ένας νέος αλλα αρκετά γνωστός Ιάπωνας συνθέτης και τραγουδιστής, ο Masayoshi Yamazaki. Το τραγούδι γράφτηκε το 1997 όπου κυκλοφόρησε και ως CD single. Ο Makoto Shinkai, δημιουργός του anime επέλεξε να χρησιμοποιήσει αυτό το ανεπανάληπτο τραγούδι ως ending της ταινίας για να ενισχύσει την δράση του τέλους με τους φορτισμένους στίχους φτάνοντας τα συναισθήματα του δέκτη στο αποκορύφωμα.
Οι voice actors που χρησιμοποιήθηκαν αν και δεν είναι γνωστοί, θα μπορούσαμε να πούμε πως έχουν κάνει καταπληκτική δουλειά κυρίως στο θέμα μεταλαμπάδευσης συναισθημάτων.

Χαρακτήρες/ήρωες:

Οι χαρακτήρες του συγκεκριμένου άνιμε είναι τρομαχτικά λίγοι. Οι βασικοί χαρακτήρες είναι δύο, ο Takaki και η Akari αλλά ολόκληρη η ταινία όπως είναι αναμενόμενο, περιστρέφεται γύρο τους, στη σχέση τους, στα συναισθήματά τους κ.ο.κ.

Takaki Tohno: Ο Takaki είναι ο κεντρικός ήρωας της ταινίας. Ο Takaki έχει μια στενή φίλη από το σχολείο, ωστόσο αυτή αναγκάζεται να μετακομίσει με την οικογένεια της και χωρίζονται. Τα δύο παιδιά παρά την απόσταση συνεχίζουν να μένουν σε επαφή. Όταν ο Takaki ανακαλύπτει πως πρόκειται και η δική του οικογένεια να μετακομίσει επιχειρεί μια χιονισμένη μέρα να ξανασυναντήσει την φίλη του προφανώς για τελευταία φορά.

Akari Shinohara: Η Akari είναι η καλύτερη φίλη του Takaki στο σχολείο. Ωστόσο, αναγκάζεται να πάει σε άλλο γυμνάσιο μιας και και η οικογένεια της μετακομίζει για λόγους δουλειάς. Η Akari κρατάει επαφή με τον Takaki μέσα από αλληλογραφία.

Kanae Sumida: Πρόκειται για μια συμμαθήτρια του Takaki η οποία είναι ερωτευμένη με αυτόν, παρόλα αυτά δεν βρίσκει την κατάλληλη ευκαιρία για να εκφράσει σε αυτόν τα συναισθήματα που τρέφει. Φαίνεται να αγαπάει το surf . Επίσης, έχει μια μεγάλη αδερφή η οποία είναι δασκάλα.

Προσωπική άποψη:

Το άνιμε αυτό μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά. Ήταν αυτό ακριβώς που περίμενα διαβάζοντας της περίληψη του. Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω. Το εκτίμησα ιδιαίτερα και ταυτίστηκα με την κατάσταση των πρωταγωνιστών. Πιο πολύ από όλα όμως λάτρεψα το ending song. Μπορώ να το ακούω συνέχεια. Το άνιμε θα το βαθμολογούσα με 8.5/10 (very good)

Απολαύστε.

Deladrian

• Retired Team
  • Anime Legend
  • *
    • View Profile
Re: Byousoku 5 Senchimetoru (review)
« Reply #1 on: January 01, 2013, 09:04:42 PM »
Η καλύτερη ταινία anime που έχω δει απ' όλες τις απόψεις. Εκπληκτικό animation και απίστευτες εικόνες του ουρανού όπως εξάλλου και σε όλες τις ταινίες του Makoto Shinkai. Η ανάλυση των χαρακτήρων είναι επίσης υπέροχη όπως και η ιστορία της ταινίας. Η μουσική και ειδικά το τραγούδι στο τέλος είναι τέλειο και ταιριάζει τέλεια με την ιστορία. Απ' ότι καταλαβαίνετε τα βρήκα όλα τέλεια. Η ταινία έχει πολλούς συμβολισμούς και μηνύματα και όσες φορές κι αν την έχω δει έχω χρησιμοποιήσει πολλά χαρτομάντιλα :'( Επίσης όπως και οι περισσότερες ταινίες του Makoto Shinkai έχει ως κύριο χαρακτηριστικό την απόσταση και την εξέλιξη τους ενώ είναι μακριά. Το τέλος θα το περιέγραφα
Spoiler: show
ως αρκετά τραγικό καθώς ο ήρωας πέρασε σχεδόν όλη του τη ζωή, ίσως και όλη, περιμένοντας κάτι που μάλλον δεν ήρθε ποτέ, ενώ η κοπέλα προχώρησε τη ζωή της... Μόνο και μόνο που το σκέφτομαι το στομάχι μου γίνεται κόμπος, ίσως επειδή τα συναισθήματα των χαρακτήρων περνούν τέλεια στον θεατή :'(

Από μένα 10/10 και αν μπορούσα θα έβαζα παραπάνω!

Taro

• Anime King
  • *
    • View Profile
« Reply #2 on: January 01, 2013, 09:25:16 PM »
^ από makoto shinkai προτιμώ Kumo no Mukou, Yakusoku no Basho

ενώ η κοπέλα προχώρησε τη ζωή της...

γυναίκες...
« Last Edit: January 01, 2013, 09:29:52 PM by Taro »

elean

• Anime King
  • *
  • Αme wa itsuka yamu no deshou ka
    • View Profile
« Reply #3 on: January 01, 2013, 09:54:09 PM »
Η ταινια ειναι οντως εκπληκτικη.. δεν ειναι του ειδους που θα κλαψεις οταν την δεις αλλα στο τελος εγω προσωπικα ενιωθα ενα κομπο στο στομαχι.. αυτοι που εχουν το αμόρε τους μακρυα ειναι σιγουρο οτι θα χρειαστουν χαρτομαντιλα ενω οι αλλοι δεν μπορω να πω οτι θα κλαψουν αλλα σιγουρα θα σας βαλει σε σκεψεις, το ending ειναι τελειο πραγματικα και ταιριαζει απολυτα με την ταινια  :-[

Deladrian

• Retired Team
  • Anime Legend
  • *
    • View Profile
« Reply #4 on: January 01, 2013, 10:01:25 PM »
Η ταινια ειναι οντως εκπληκτικη.. δεν ειναι του ειδους που θα κλαψεις οταν την δεις αλλα στο τελος εγω προσωπικα ενιωθα ενα κομπο στο στομαχι.. αυτοι που εχουν το αμόρε τους μακρυα ειναι σιγουρο οτι θα χρειαστουν χαρτομαντιλα ενω οι αλλοι δεν μπορω να πω οτι θα κλαψουν αλλα σιγουρα θα σας βαλει σε σκεψεις, το ending ειναι τελειο πραγματικα και ταιριαζει απολυτα με την ταινια  :-[

Άσε κι εγώ που το έχω κοντά το αμόρε μου έριξα πολύ κλάμα... όλο το βράδυ... :'( Και τη 2η φορά που την είδα έκλαιγα περισσότερο :P

Taro

• Anime King
  • *
    • View Profile
« Reply #5 on: January 01, 2013, 10:14:14 PM »
Εγώ ήθελα να κλάψω αλλά δεν ήξερα πως γίνεται και η μαμά μου έχει πετάξει τις οδηγίες χρήσης. ^^
Όχι στα αλήθεια είναι πολύ συγκινητική ιστορία... ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΚΕΙΣ!
« Last Edit: January 01, 2013, 10:16:24 PM by Taro »

sasukelena

• Guest
« Reply #6 on: January 01, 2013, 10:14:41 PM »
Με βαλατε σε περιεργια και θελω να την δω  :P :P !!  ::) 
πολυ ωραια φενετε και λυπερη  η ταινια !

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2021, SimplePortal