Author Topic: Berserk  (Read 29571 times)

Adrastus

• *
  • Tell me, is it slavery when you get what you want?
    • View Profile
Berserk
« on: May 02, 2012, 03:42:25 PM »
Berserk

Ένας γενναίος άντρας με το όνομα Guts πολεμά για τη μοίρα του ως μισθοφόρος της πρώτης γραμμής. Μία μοιραία συνάντηση ενώνει τον Guts με τον χαρισματικό και θανάσιμο άντρα με το όνομα Griffith. Όντας αρχηγός των στρατιωτών γνωστών ως "Συντροφιά του Γερακιού", ο Griffith κρατά την αξεπέραστη ισχύ του όπως κανένας άλλος. Οδηγούμενοι από την αναζήτηση της αποκατάστασης, τα "γεράκια" ασκούν στρατιωτικές και κοινωνικές ικανότητες. Τα πράγματα όμως θα αλλάξουν όταν ξυπνήσει η κατάρα που κρύβει μέσα του ο αρχηγός των γερακιών...

Πληροφορίες
Τύπος: TV Series                             
Επεισόδια: 25
Έτος: 1997-1998
Manga: Berserk
Movie: Berserk Ougon Jidaihen
Στοιχεία: Δράση, Φαντασία, Περιπέτεια, Seinen
Συντελεστές
Μετάφραση: Adrastus
Χρονισμός: Deladrian
Στοιχειοθέτηση: Brak
Επεξεργασία εικόνας: Gpower2
Καραόκε: Brak
Κωδικοποίηση: Brak
Διορθώσεις: Adrastus, Brak, Deladrian, Gpower2

Πακέτα Επεισοδίων
720p
1080p
Επεισόδια
1. Ο μαύρος ξιφομάχος720p
1080p
2. Η συντροφιά του γερακιού720p
1080p
3. Η πρώτη μάχη720p
1080p
4. Το χέρι του Θεού720p
1080p
5. Ένας άνεμος από ξίφη720p
1080p
6. Zodd ο Αθάνατος720p
1080p
7. Ο κάτοχος του ξίφους720p
1080p
8. Συνωμοσία720p
1080p
9. Δολοφονία720p
1080p
10. Ευγενής720p
1080p
11. Η μάχη720p
1080p
12. Μαζί720p
1080p
13. προετοιμασμένος για τον θάνατο720p
1080p
14. Η πυρά των ονείρων720p
1080p
15. Η αποφασιστική μάχη720p
1080p
16. Ο κατακτητής720p
1080p
17. Στιγμές δόξας720p
1080p
18. Πύρινο Φέρετρο720p
1080p
19. Η αποχώρηση720p
1080p
20. Σπίθες720p
1080p
21. Εξομολόγηση720p
1080p
22. Διείσδυση720p
1080p
23. Η αυγή της γιορτής720p
1080p
24. Η μεγάλη έκλειψη720p
1080p
25. Η ώρα της αιωνιότητας720p
1080p
Respect Forum Rules!!!

thanos_ronin

• *
    • View Profile
Re: Berserk
« Reply #1 on: May 02, 2012, 04:28:06 PM »
Έπος, μπράβο. Αλλά θα προτιμούσα κάποιο project που δεν το κάνει άλλο group...

Adrastus

• *
  • Tell me, is it slavery when you get what you want?
    • View Profile
« Reply #2 on: May 02, 2012, 04:35:00 PM »
Το έχουμε ξαναπεί αλλά θα το ξαναεπαναλάβω.

Κάνουμε anime που μας αρέσουν ως group, ανεξαρτήτως αν το έχει πιάσει άλλη ομάδα. Με λίγα λόγια βασικό μας κριτήριο είναι να μας αρέσει το project πρώτα και όχι αν το έχει αναλάβει άλλο group. Για εμάς είναι καλύτερα να αναλάβουμε ένα project που μας αρέσει μεν αλλά το έχει κάνει και άλλη ομάδα, παρά ένα project που δεν το έχει κάνει άλλη ομάδα αλλά μας αφήνει αδιάφορους.
Respect Forum Rules!!!

Brak

• *
    • View Profile
« Reply #3 on: May 02, 2012, 04:36:40 PM »
Δύσκολα θα βρεις, πλέον, καλές σειρές που να μην έχουν γίνει από άλλες ομάδες. Το θέμα είναι ότι οι καλές σειρές πρέπει να έχουν και την ανάλογη αντιμετώπιση από τα fansub groups. Αυτό προσπαθούμε να κάνουμε, να υπάρχουν, δηλαδή, κάποιες πραγματικά καλές σειρές σε ποιοτικές δουλειές. Το αν το καταφέραμε βέβαια το κρίνετε εσείς.

psychokinetic

• *
    • View Profile
« Reply #4 on: May 02, 2012, 08:30:53 PM »
Με λίγα λόγια θεωρείτε τη δουλειά της άλλης ομάδας χάλια και θέλετε να δειχτείτε περισσότερο επειδή και καλά κάνετε καλύτερη δουλειά από εκείνους; Οι μισές σας δουλειές είναι διπλές και τριπλές. Αν η τακτικές σας είναι αυτές που είναι, είστε σίγουροι πως δεν σπέρνετε διχόνοια στο ήδη άσχημο κλίμα που υπάρχει μεταξύ των ομάδων; Δεν σας νοιάζει; Δηλαδή είστε ικανοί να πιάσετε μια μεγάλη σειρά που έχει κάνει κάποια μικρομεσαία ομάδα με καλό αποτέλεσμα από πείσμα για να λέτε και καλά πως κάνατε κάτι καλύτερο; Εμένα αυτό μου δείχνετε πάντως. Μπορείτε, αν είστε τόσο μάγκες όπως πιστεύετε πως είστε, να κάνετε σειρές που είναι λιγότερο γνωστές για να τις μάθει το ελληνικό κοινό και δεν έχουν γίνει ή δεν θα γίνουν από άλλες ομάδες.

Επίσης, επειδή μια ομάδα δεν έχει τόσο κόσμο όσο εσείς (ας είναι καλά το OP), δεν πάει να πει πως κάνει άσχημη δουλειά. Σχίστε τις σακούλες που κουβαλιέστε και ξεκολλήστε από τον εγωκεντρισμό σας. Έχω βαρεθεί να βλέπω τις ελληνικές ομάδες που παρακολουθώ τα τελευταία 5 χρόνια χώρια και σφαγμένες όπως και να ψωνίζονται έτσι από πείσμα ή από γνωριμίες.

Θέλετε να σας πω παραδείγματα ομάδων; Έχω μπόλικα.
« Last Edit: May 02, 2012, 08:41:43 PM by psychokinetic »

Brak

• *
    • View Profile
« Reply #5 on: May 02, 2012, 08:58:31 PM »
Τόσο καιρό που ασχολούμαστε με το fansubbing δεν νομίζω να έχουμε δείξει δείγματα ανταγωνισμού, ίσα ίσα αν δεις στο φόρουμ μας θα δεις ότι γράφουμε καλά λόγια για φιλικές σελίδες που βγάζουν ίδιες σειρές πχ jokerfansubs, tzatziki fansubs. Το fansubbing το κάνουμε γιατί μας αρέσει.

Τα επεισόδιά μας τα βλέπει ο κόσμος επειδή εμείς θέλουμε να ασχοληθούμε με κάποιες σειρές για να περνάμε εμείς την ώρα μας. Το γεγονός όμως ότι κάποιες από τις σειρές αυτές έχουν γίνει από άλλα γκρουπ δεν σημαίνει ότι δεν θα τα κάνουμε κι εμείς. Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι έχουν γίνει τόσες σειρές που έχουν αφήσει εποχή από γκρουπ που απλά κάνουν μία μετάφραση ή που για την εποχή που βγήκαν τα επεισόδια αυτά υπάρχουν καλύτερες εκδόσεις (βλέπε blu-ray). Θεωρείς λάθος την κίνηση πχ των joker να βγάλουν τα πρώτα επεισόδια του One Piece ξανά ενώ τα έχουν κάνει κι άλλοι πριν από αυτούς; Εγώ θα τους στηρίζω, πάντως, γιατί κάποιος που θα δει για πρώτη φορά το One Piece θα το δει πιο ευχάριστα και θα το κρίνει και πιο δίκαια.

Δεν ξέρω τι σε πείραξε σε αυτό που είπα, πραγματικά. Δηλαδή αν αποφασίσει η ομάδα μου να μεταφράσει μία πασίγνωστη σειρά  που έχει γίνει στο παρελθόν σε 480p ανάλυση πχ και έχει βγει 1080p έκδοση ποιος ο λόγος να μην γίνει; Δεν πιστεύεις ότι θα αδικείται η σειρά; Ίσως να φάνηκε άσχημο το "ανάλογη αντιμετώπιση" και ίσως να έχεις δίκιο κατά μία έννοια, αλλά εγώ δεν έκανα επίθεση σε κανένα γκρουπ.

Όσον αφορά τον κόσμο που έχει η ομάδα μας μπορείς να μας μετρήσεις, αυτήν τη στιγμή είμαστε 3 άτομα που ασχολούμαστε εντατικά και ένας ακόμη πιο χαλαρά. Αν πιστεύεις πως θα κάτσω να χάνω εγώ και η ομάδα μας τόσες ώρες δουλειάς (μέτρα πόσα επεισόδια βγάζουμε κάθε εβδομάδα) για να κάνω απλά άνιμε που δεν έχουν γίνει από άλλα γκρουπ, απλά για να γεμίσει ο κόσμος την anime list τους γελιέσαι. Από την πρώτη στιγμή που φτιάξαμε το γκρουπ (Ao no Exorcist) ξεκινήσαμε με σειρές που μας αρέσουν και συγκεκριμένα το Ao no το έκαναν δύο γκρουπ τότε. Δεν αποφασίσαμε να κάνουμε μία σειρά που δεν έχει γίνει από άλλους, για να έχουμε περισσότερα downloads.

Για να λήξω το θέμα, όσον αφορά τα "αντίπαλα" κατ' εσένα γκρουπ θέλω να ακούσω παραδείγματα. Αν δεις σε όλα μου τα ποστς έχω γράψει τα καλύτερα για τους joker fansubs, για τους taka-greece, για τους tzatziki επίσης. Υπαινιγμούς δεν άφησα ποτέ. Η ομάδα μας θα βγάζει ΠΑΝΤΑ τα anime που παρακολουθεί και μακάρι να είχαμε περισσότερους μεταφραστές να βγάζαμε περισσότερα.
« Last Edit: May 02, 2012, 09:03:31 PM by Brak »

psychokinetic

• *
    • View Profile
« Reply #6 on: May 02, 2012, 10:11:36 PM »
Επειδή αυτό που έγραψα είναι... τεράστιο, σου το στέλνω με πμ. Αν θέλεις το ποστάρεις, αλλά σκέψου το καλά πριν το κάνεις.